Έχασε δικό του παιχνίδι…

Ένα δικό της παιχνίδι κατάφερε να χάσει η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, από τη Χατάι με 76-80 για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας Γυναικών.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη, έπιασαν πολύ καλή απόδοση, ήταν συγκεντρωμένες σε επίθεση και άμυνα, μέχρι την 3η περίοδο. Ωστόσο στην τέταρτη, ήρθε το μπλακ άουτ, με τις «ερυθρόλευκες» να δυσκολεύονται να βρουν το καλάθι, τις τουρκάλες να πετυχαίνουν ένα σερί πόντων και έτσι να έρχεται μια άδικη όπως αποδεικνύεται ήττα.

Με το +14 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά των «ερυθρολεύκων», ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι η Χατάι δεν προηγήθηκε ποτέ με πάνω από 6 πόντους. Μια διαφορά όμως που στο τέλος δεν μπόρεσε να καλυφθεί.

Με μια εκπληκτική τρίτη περίοδο, οι παίκτριες του Ολυμπιακού πήραν μια διαφορά, όμως στην τέταρτη περίοδο η Χατάι πήρε προβάδισμα κάνοντας το ματς θρίλερ. Καλύπτοντας διαφορά 11 πόντων και

Καλύτερες από  πλευράς Ολυμπιακού οι Σπυριδοπούλου με 16 πόντους, η Τόμας με 15 και η Τζόνσον με 10 και 10 ριμπάουντ.

Για την τουρκική ομάδα, καλύτερες ήταν η Κοκσάλ με 18 και η Μπασαράν με 15.

Το ματς

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με την τουρκική ομάδα να μην παίρνει διαφορά πάνω από 4 πόντους, έως ότου Τόμας και Τζόνσον ισοφάρισαν. Με καλή άμυνα, συνεχή πίεση και ευστοχία στις βολές, οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη πήραν κεφάλι στο σκορ. Το σκορ έφτασε στο +8 (19-11), πριν η Χατάι μειώσει σε 19-14 με τρίποντο της Γκάζιτς. 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η Σνίτσινα μείωσε με τρίποντο σε 23-21 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι τουρκάλες ισοφάρισαν σε 23-23, πριν οι «ερυθρόλευκες» πάρουν ξανά το προβάδισμα με την Σταμπλάμπρου. Ενώ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 29-23, η Χατάι ξαναπήρε το προβάδισμα με 29-31 με 4:40 να απομένουν. Αμέσως μετά όμως, η Άννα Σπυριδοπούλου με τρίποντο ξαναέδωσε το προβάδισμα (32-31). Με εντυπωσιακές ενέργειες από Σπυριδοπούλου και Σωτηρίου, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά με 39-35 με βολή της δεύτερης, πριν η διαφορά έρθει στον πόντο με τρίποντο της Γκάζιτς σε 39-38 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Κάπως έτσι, με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η Χατάι προηγήθηκε με 41-44, πριν η Σπυριδοπούλου μειώσει σε 43-44 και στη συνέχεια με δύο εύστοχες βολές έδωσε ξανά προβάδισμα με 45-44. Η διαφορά αυξήθηκε στους 3 (47-44) με δύο βολές της Τόμας ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ. Η Τσέσικα Τόμας με τρίποντο στη συνέχεια έκανε το 50-44. Η Εβίνα Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 55-44, φέρνοντας τη διαφορά στο +11. Ενώ με νέο τρίποντο η Νίκη Σταμπλάμπρου έκανε το 60-46. Αυτό το +14 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά. Στη συνέχεια η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 2 βολές έκανε το 62-49. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 62-53.

Η ίδια παίκτρια πέτυχε το πρώτο καλάθι της 4ης περιόδου για το 64-53. Η Χατάι έφερε το σκορ στο 66-60, σε ένα διάστημα με διαδοχικές χαμένες επιθέσεις από πλευράς Ολυμπιακού. Η Αϊντίν με τρίποντο μείωσε στους 3 και το 66-63, ενώ η Σνίτσινα με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 66-66. Αμέσως η Σπυριδοπούλου με δύο βολές έκανε το 68-66 και αμέσως η Αϊντίν με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην τουρκική ομάδα με 68-69, 2:39 πριν τη λήξη. Με δύο νέα δίποντα ήρθε το 68-73. Η Τόμας μείωσε σε 70-73 και έπειτα ξεκίνησαν οι βολές… Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 66-55 στο 32’20”…. Ως το 39’20” είχε σημειώσει μόλις τέσσερις πόντους (ένα εντός πεδιάς και 2/2 βολές) με το σκορ να γίνεται 70-73 με ένα επιμέρους 4-18. Ήταν το διάστημα που τελικά έκρινε και τον αγώνα. Η Νίκη Σταμολάμπρου με ένα καλάθι στη λήξη, έκανε το τελικό 76-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 16-17, 23-15, 14-27

Ολυμπιακός (Γιώργος Παντελάκης): Τζόνσον 10 (10 ρ.),Σωτηρίου 7, Σταμάτη 3 (1), Σταμολάμπρου 11 (1), Τόμας 15 (1), Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 8 , Σπυριδοπούλου 16 (1), Τίκβιτς 2.

Χατάι (Κατερίνα Χατζηδάκη): Αϊντίν 10 (1), Μπασαράν 16, Γκάγιτς 15, Σνίτσινα 15 (3), Γουίλιαμς 18 (1), Νταρισίογλου, Γκιουνάι 3 (1), Κοκσάλ 3 (1).