Ήττες για ΠΑΟΚ και Απόλλων Λεμεσού στη 2η αγωνιστική του Women’s Champions League

Δεν ήταν καλή η σημερινή 2η αγωνιστική του Women’s Champions League για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας και Κύπρου.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Λίνφιλντ στο Βέλγιο, χάνοντας τις μαθηματικές ελπίδες του για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Θωμαή Βαρδαλή έδωσε στο 7΄προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, οι παίκτριες της Λίνφιλντ έκαναν την ανατροπή, αρχικά στο 14’ με την Μπάροους και στη συνέχεια στο 24’ με την Χάτον.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση στο 32ο λεπτό με τη Μαρία Μήτκου που έκανε το 2-2.

Όμως, η ομάδα της Βόρειας Ιρλανδίας με πέναλτι της Μακ Γκίνες στο 89ο έκανε το 2-3 και πήρε τη νίκη.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Δημητρίου, Νεφρού (68′ Πατερνά), Σμιλίκοβιτς, Χατζηγιαννίδου, Καραπέτσα, Γκάτσου, Μήτκου, Κακαμπούκη, Βαρδαλή (83′ Πίτσιου), Πούλιου. Προπονητής: Σπύρος Φιλίππου

Την ήττα γνώρισαν και οι πρωταθλήτριες Κύπρου, Απόλλων Ladies, με 1-0 από την πορτογαλική Μπράγκα, στη Ρίγα της Λετονίας.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της συνάντησης, ήταν η Φολασάντε Πρατ στο 10ο λεπτό.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Λεμεσού: Μίλερ, Αμπράμο, Κυνοσίδου (46’ Παφίτη), Μάρκου, Μπρους, Μπέγκιτς (80’ Σουρνόφσκα), Μουλαούτζι, Χάρντι Σ, Φρέντα, Σιδηρά, Χάρντι Ρ. Προπονητής: Χρηστάκης Χρηστοφόρου