Ήττα για τον ΠΑΟΚ, νίκη για Απόλλων Λεμεσού στην πρεμιέρα του Women’s Champions League

Με το «αριστερό» ξεκίνησε τη διοργάνωση του Women’s Champiols League ο ΠΑΟΚ, καθώς ηττήθηκε με 5-0 από την οικοδέσποινα Άντερλεχτ στο Βέλγιο.

Στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου, η σέντρα της Βίζνατς από τα αριστερά βρήκε την Ντε Κάινζι η οποία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 46’, ‘έγινε το 2-0 με την Τισόν, ενώ στο 55′ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της τέρμα.

Στο 58’ η Μήτκου βρέθηκε σε θέση βολής, όμως η γκολκίπερ της Άντερλεχτ απέκρουσε το σουτ της.

Στο 65’, η Ρους με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 4-0, ενώ στο 72’ η Ντε Κάινζι έμεινε μόνη της μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, και έκανε το 5-0.

Στο 83’ η Καραπέτσα έχασε ακόμη μία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.

Το ερχόμενο Σάββατο, ο πρωταθλητής Ελλάδος αντιμετωπίζει στις 19:30 τη Λίνφιλντ.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Δημητρίου, Μήτκου, Χατζηγιαννίδου, Σμιλίκοβιτς, Γκάτσου, Κακαμπούκη, Καραπέτσα (89’ Σάιχ), Πατερνά (63′ Νεφρού), Βαρδαλή, Μπετανκούρ (51’ Πούλιου). Προπονητής: Σπύρος Φιλίππου

Καθοριστική και «εκκωφαντική» νίκη, πέτυχαν οι πρωταθλήτριες Κύπρου, Απόλλων Ladies, καθώς επικράτησαν με 10-0 της οικοδέσποινας Ρίγα, στη Λετονική πρωτεύουσα.

Σκόρερ για την κυπριακή ομάδα η Σουρνόφσκα στο 10’, η Σιδηρά με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 12’ και στο 29’, η Μπέγκιτς στο 14’,η Χάρντι με χατ τρικ στο 20’, στο 41’ και στο 64’ και η Φρέντα επίσης με χατ τρικ, στο 36’ με πέναλτι και στο 79’ και 85’.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Λεμεσού: Μίλερ, Βοϊτάνε, Παφίτη (64’ Κυνοσίδου), Χάρντι, Σιδηρά, Μπέγκιτς, Μπρους (74’ Ανδρονίκου), Σουρνόφσκα (60’ Αμπράμο), Μάρκου, Χάρντι, Φρέντα. Προπονητής: Χριστάκης Χριστοφόρου.

Η επόμενη (2η) αγωνιστική, θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο, 10 Αυγούστου.