«Αγριεμένη» και πάτησε κορυφή η Γκλαντμπαχ, δεύτερη η Βόλφσμπουργκ

Για την 7η αγωνιστική της Bundesliga, Γκλάντμπαχ και Βόλφσμπουργκ πήραν τις νίκες, ενώ ισόπαλοι αναδείχθηκαν Φρανκφούρτη και Βέρντερ.

Η Γκλάντμπαχ είχε άγριες διαθέσεις και νίκησε εντός έδρας με 5-1 την Άουγκσμπουργκ.  Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας, σημειώνοντας την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα. Πριν καλά καλά ξεκινήσει ο αγώνας, έληξε και στο 13ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 3-0! με τα τέρματα των (2’) Ζακάρια και (8’, 13’) Χέρμαν, ενώ το ημίχρονο έληξε 4-0 με το γκολ του Πλέα (39΄). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Άουγκσμπουργκ να μειώνει σε 4-1 στο 81′ με τον Νίντερλεχνερ, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Εμπολό.

Συνέχισε τις νίκες η Βόλφσμπουργκ και με 1-0 επικράτησε της Ουνιόν Βερολίνου. Αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά, οι “λύκοι” με το γκολ του Βέργκχορστ στο 69’ πήραν τη νίκη, που τους έφερε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Συναρπαστικός αγώνας στη Φρανκφούρτη, με την Άιντραχτ και τη Βέρντερ να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κλάασεν στο 27ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ με τον Ρόντε στο 55” και τον Αντρέ Σίλβα στο 88′. Τελικά η Βέρντερ με γκολ στο 91′ με το εύστοχο πέναλτι του Ράσιτσα, διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.