ΑΕΚ: Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τον Άρη

Η Ένωση νίκησε τον Άρη χωρίς να την καταβάλει η κούραση απο τα τρία εκτός έδρας ματς που έδωσε σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 92-79 στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, φτάνοντας στις 6 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Παρά τις δυο ισοφαρίσεις του Άρη στο ματς οι “κιτρινόμαυροι” πήραν την νίκη αντιδρώντας πολύ σωστά στα ξεσπάσματα του Άρη.

Η Ένωση είχε ως MVP τον Νίκο Γκίκα που ερχόμενος απο τον πάγκο ευστόχησε σε καθοριστικά σουτ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Έλληνας γκάρντ είχε 15 πόντους, 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 27’16” λεπτά αγώνα. Πολύ καλοί για άλλη μια φορά οι Χάουαρντ Σαντ-Ρος και Κιθ Λάνγκφορντ με 19 πόντους έκαστος. Ακολούθησε ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους.

Για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν οι 21 πόντοι του Ντραγκίσεβιτς, ενώ ο Μπράουν πρόσθεσε 19 πόντους.

Αναλυτικά το ματς:

Το πρώτο καλάθι στον αγώνα πέτυχε ο Άρης με τον Ντρεγκίσεβιτς, με τον Σαντ-Ρος να απαντάει άμεσα για το 2-2. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα μικρό επιμερους 6-2 για να κάνει το σκορ 8-3.Ο Φλιώνης μείωσε σε 8-5, όμως ο Σαντ-Ρος απάντησε για το 10-5. Μετά από το ταιμ αουτ ο Άρης έτρεξε ένα σερί 7-0 για να ισοφάρισει σε 12-12. Το σερί των Θεσσαλονικιών έσπασε ο Ματσιούλις με τρίποντο (15-12). Η ΑΕΚ έμεινε μπροστά στο σκορ παρά την πίεση του Άρη με τα καλάθια των Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 19-15.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά τρέχοντας ένα 11-0 σερί, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε ταιμ αουτ στα 7:28 (30-15). Ο Άρης σκόραρε με τον Μπράουν, με τον Ρεί να απαντάει στην αμέσως επόμενη κατοχή (32-17). Ξανά ο Άρης μείωσε με τον Μπράουν και τον Μιλόσεβιτς σε 32-23. Μετά από τεχνική ποινή ο Γκετσεβίτσιους μείωσε στους 8, με τον Σαντ-Ρος να ανεβάζει ξανά την διαφορά σε διψήφια νούμερα (34-24). Ο Άρης μείωσε στους 3 με 7-0 σερί, εκμεταλλευόμενος την αστοχία της Ένωσης. Έπειτα ο Χρυσικόπουλος απάντησε με τρίποντο, με τον Μποχωρίδη να σκοράρει με λει απ (37-33). Ο Μποχωριδης μείωσε στους 2 με τρίποντο και στην επόμενη φάση ο Σαντ-Ρος πέτυχε καλάθι για να ανεβάσει ξανά την διαφορά (40-36). Το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου πέτυχε ο Μπράουν για να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 40-38.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα 2 διαδοχικά καλάθια πριν διακοπεί αυτό το σερί από τον Ντραγκίτσεβιτς (44-43). Με δυο τρίποντα ο Γκετσέβιτσιους ισοφάρισε για τον Άρη στα 7:14 (46-46). Ο Λανγκφορντ πέτυχε καλάθι με τον Ντραγκίτσεβιτς να ισοφαρίζει εκ νέου με βολές (48-48). Ξανά η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 8-0 με τον Ντραγκίτσεβιτς να το διακόπτει με λει απ (56-50). Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ξανά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στα τελευταία λεπτά της περιόδου κλείνοντας έτσι το τρίτο δεκάλεπτο (66-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χρυσικόπουλος με 5 δικούς του πόντους έκανε το +17 για την ομάδα του (71-54). Έπειτα από 9-0 σερί από την προηγούμενη περίοδο ο Άρης πέτυχε δυο καλάθια με τον Μόρις μειώνοντας στους 14 (73-59). Οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά στους 11 μετά από 5 πόντους του Μιλόσεβιτς (75-64). Παρά το τρίποντο του Μπράουν που έριξε σε μονοψήφιο αριθμό την διαφορά ο Γκίκας απάντησε με δικό του τρίποντο για να ανεβάσει ξανά την διαφορά (78-67).Στα δυο τρίποντα του Μπράουν απάντησαν οι Γκίκας και Λάνγκφορντ για το 84-73. Ο Ντραγκίτσεβιτς σκόραρε 4 δικούς του πόντους, όμως ο Γκίκας με 5 δικούς του πόντους έκανε το σκορ 90-77. Τον τελευταίο πόντου του αγώνα πέτυχε ο Ρογκαβόπουλος για να γράψει το τελικό σκορ του αγώνα 92-79.

Δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 19 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κακλαμανάκης 6, Χρυσικόπουλος 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γκίκας 15 (4/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαντ-Ρος 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρέι 5 (1), Τολιόπουλος, Ματσιούλις 6 (2/2 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Σλότερ 5.

Άρης (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 5 (1), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 14 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 21 (7/9 δίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 μπλοκ), Μόρις 6 (1), Φιτζπάτρικ, Μπράουν 17 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 14 (3/7 τρίποντα), Σλαφτσάκης.