ΑΕΚ: Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τον Προμηθέα

Μπορεί να τα βρήκε δύσκολα, όμως η Ένωση κατάφερε να νικήσει τον Προμηθέα στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα Πατρών με 73-68 σε ένα ματς-θρίλερ, φτάνοντας τις 4 σερί νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League (5 σύνολο).

Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή μέρα τους Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα από την ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεχώρισαν οι Έλις με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Λίποβι με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Αναλυτικά το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς κόντρα στο Προμηθέα καθώς βρέθηκε να προηγείται με 5-0. Ο Προμηθέας απάντησε με καλάθι του Λίποβι. Έπειτα ο Γιάνκοβιτς έκανε το 11-5 με δυο σερί τρίποντα. Ο Χολ μείωσε για τους φιλοξενούμενους και ο Γίανκοβιτς ξανά έκανε το 13-7. Οι Πατρινοί μείωσαν με δυο συνεχόμενα καλάθια για το 13-11. Ένα μικρό σερί 5-0 της Ένωσης διακόπηκε από το τρίποντο του Κασελάκη (18-14). Παρά την πίεση του Προμηθέα για να πάρει κεφάλι στο ματς η ΑΕΚ με Λανγκφορντ και Ματσιούλις κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά (25-19). Το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου έγραψε ο Λίποβι με τρίποντο στην εκπνοή (25-22).

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έκανε το 27-22 με τις εύστοχες βολές του Λάνγκφορντ, όμως ο Προμηθέας πίεσε και έριξε την διαφορά στον πόντο με τα καλάθια του Χολ (27-26). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα χάρις στο καλάθι του Αγραβάνη και το επέκτειναν με το καλάθι του Έλις (27-30). Ο Σαντ Ρος μείωσε σε 29-30, όμως ξανά ο Προμηθέας σκόραρε για το 29-32. Το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Γιάνκοβιτς έφερε το ματς στα ίσα, με τον Αγραβάνη να απαντάει με τον ίδιο τρόπο και τον Έλις να κάνει το 32-37 με καλάθι και φάουλ. Η ΑΕΚ μείωσε με καλάθι του Μαυροειδή όμως ξανά η ομάδα της Πάτρας σκόραρε με καλάθι και φάουλ για το 34-40. Το τρίποντο του Λανγκφορντ ανάγκασε τους Πατρινούς σε τάιμ άουτ (37-40). Ο Προμηθέας αντέδρασε και έτρεξε ένα μικρό σερί 4-0, με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντο στα τελευταία δεύτερα του δεκαλέπτου με τον Λάνγκφορντ (40-44).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να επανακτήσει το προβάδισμα με τα καλάθια των Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος , όμως η άμυνα των κιτρινόμαυρων ήταν πολύ κακή, επιτρέποντας στον Προμηθέα να αυξήσει την διαφορά στους 6 (47-53). Το σερί 7-0 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι, τους έδωσε την ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 54-53. Η Ένωση επέκτεινε το σερί της σε 14-0 και την διαφορά στο +8 (61-53). Το σερί της ΑΕΚ έσπασε με βολές ο Έλις για να ολοκληρώσει το σκορ της περιόδου (61-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μείωσε την διαφορά στους 3 με ένα μικρό σερί 5-0 (61-58). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με καλάθι και φάουλ του Κιθ Λάνγκφορντ που δεν ευστόχησε στην βολή έκανε το 63-58. Ο Προμηθέας ισοφάρισε τρέχοντας ξανά ένα σερί 5-0 με το καλάθι του Κασελάκη (63-63). Ο Κασελακης ξανά σκόραρε για το προβάδισμα, όμως ο Γκίκας απάντησε με τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση (66-65). Οι βολές του Ματσιούλις και το τρίποντο του Γκίκα έστειλαν την διαφορά στο +5 (71-65). Σλότερ και Σαντ-Ρος ήταν εύστοχοι σε 2/4 βολές που εκτέλεσαν ήταν αυτές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ σε 73-68.

Δεκάλεπτα: 25-22, 40-44, 61-55, 73-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 20 (2), Ματσιούλις 12 (1), Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 6 (2), Μαυροειδής 2, Σαντ-Ρος 14 (1), Γιαννόπουλος 3, Στ. Γιάνκοβιτς 11 (3), Σλότερ 2.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 6, Μπαμπ, Λίποβι 16 (4), Αγραβάνης 6, Κασελάκης 10 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 3 (1), Ρόμπινσον 2, Μπόγρης 2, Έλις 23.