ΑΕΚ: Ξεκίνημα στη νέα χρονιά με «100αρα» επί του Παναθηναϊκού

Σπουδαία νίκη σε ένα εξαιρετικό ντέρμπι πέτυχε η ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού με 100-97, με τους “κιτρινόμαυρους” να έχουν ως κύριο όπλο τα τρίποντα!.

Η ΑΕΚ πέτυχε την 9η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Basket League επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 100-97 σε ένα ματς διαφήμιση για το μπάσκετ. Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα καθώς έφτασαν την διαφορά στο +14 (58-44) στα 13′. Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για τους “πράσινους”.

Μεγάλη ευστοχία των γηπεδούχων από την γραμμή του τριπόντου με 18/32 τρίποντα!

Κορυφαίοι για την Ένωση οι Χάρης Γιαννόπουλος με 19 και Νίκος Γκίκας με 13 πόντους. Σταθερά καλός ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ που πέτυχε κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε 11 πόντους.

Για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ξεχώρισαν οι Καλάθης με 19 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ακολούθησε με 19 πόντους ο Ράις. Πολύ καλός και ο Ντίνος Μήτογλου με 14 πόντους.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Το σκορ άνοιξε με βολές ο Μήτογλου πριν δώσει το προβάδισμα στην Ένωση ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο και βολές (5-2). Γκίκας και Ρέι απάντησαν στις βολές του Παναθηναϊκού (11-8).Ο Σαντ-Ρος έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ με τρίποντο μετά το καλάθι του Ράις (16-14). Ράις και Παπαπέτρου ευστόχησαν σε 2 τρίποντα για το 16-20. Στοπ στο σερί του Παναθηναϊκού έβαλε ο Σαντ-Ρος ξανά με τρίποντο (19-20). Ξανά Γιαννόπουλος και Ρεί έβαλαν μπροστά την ΑΕΚ με 32-26, πριν μειώσει στους 4 ο Γουάϊλι για το τέλος του δεκαλέπτου (32-28).

Ματσιούλις και Σαντ-Ρος έδωσαν στην ΑΕΚ το προβάδισμα των 9 πόντων για να επεκτείνει το σερί ο Γιαννόπουλος με τρίποντο (40-28). Το σερί της ΑΕΚ διέκοψε ο Καλάθης με γκολ φάουλ για το 40-31. Ξανά η ΑΕΚ από την γραμμή των τριών πόντων ευστόχησε με τον Γιαννόπουλο με τον Ντεσόν Τόμας να απαντάει με δικό του τρίποντο (43-34). Την διαφορά των 10 πόντων επανέφερε ο Σαντ-Ρος με ένα ζευγάρι εύστοχων βολών (47-37). Δυο σερί επιθέσεις πάρθηκαν από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, μειώνοντας την διαφορά στους 7 (51-44). Γκίκας και Τολιόπουλος ανέβασαν την διαφορά, αυτή την φορά στους 14 πόντους (58-44). Μικρό σερί 0-6 με βολές για τον Παναθηναϊκό και timeout από την ΑΕΚ (58-50). Το σερί του Παναθηναϊκού επέκτεινε ο Φριντέτ σε 0-8, όμως ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 61-52. Γκίκας και Μήτογλου αντάλλαξαν καλάθια για το σκορ ημιχρόνου 63-54!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι βολές του Παπαπέτρου μείωσαν στιγμιαία το σκορ πριν ευστοχήσει σε τρίποντο ο Γκίκας για το 68-58. Ο Γιαννόπουλος συνέχισε την καλή του εμφάνιση με καλάθι για το 70-58, για να απαντήσει ο Φριντέτ με δικό του τρίποντο για το 70-61. Ο Γιαννόπουλος ανέβασε την διαφορά στους 10 ξανά με τον Καλάθη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 75-68. Ο Κέντρικ Ρέι απάντησε με σουτ τριών πόντων στο κάρφωμα του Ουάιλι για το 79-70. Καλαθης και Ουάιλι ανάγκασαν την ΑΕΚ σε ταιμ άουτ μετά από δυο συνεχόμενα καλάθια (79-74). Ο Λάνγκφορντ διέκοψε το μικρό σερί των πρασίνων, για να απαντήσει ο Ράις με δικό του τρίποντο για το 82-77. Η τρίτη περίοδος έληξε με τρίποντο του Ματσιούλις από την γωνία και το σκορ στο 85-77.

Έξι σερί καλάθια για τον Παναθηναϊκό με τον Ουάιλι να κάνει το 85-83. Ο Ράις έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με φλόουτερ για το 85-86. Ο Λανγκφορντ απάντησε με τον Ράις να ξανά σκοράρει για το 87-88. Απάντηση με τρίποντο από τον Λανγκφορντ με τον Μήτογλου να κάνει το 90-90 με βολές. Λανγκφορντ ξανά από τα 6,75 για το 94-90. Ρεί και Σλότερ απάντησαν στις βολές του Ραις ανεβάζοντας το σκορ σε 98-92. Ο Σλότερ με άλει-ουπ έσπασε το «φράγμα» των 100 πόντων ενώ ο Τζόνσον πέτυχε τρίποντο για το τελικό σκορ 100-97.

Δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 9 (1), Γκίκας 13 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος), Σαντ-Ρος 11 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 40:00), Ρέι 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 7 (2), Γιαννόπουλος 19 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Σλότερ 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπαουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 1, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φρεντέτ 10 (1), Καλάθης 20 (5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Μήτογλου 14 (3/7 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Τόμας 7 (1), Ράις 19 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/8 βολές), Παππάς, Τζόνσον 5 (1), Μπράουν 2, Γουάιλι 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ)