Ασταμάτητη Λαμία

Άλλη μια νίκη πέτυχε η Λαμία στο ΔΑΚ, αφού επικράτησε του Πανιωνίου με 1-0, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Super league ΣΟΥΡΩΤΗ.

Οι γηπεδούχοι με το γκολ του Καραμάνου πήραν το τρίποντο και έφτασαν στην 6η θέση που βρίσκεται ο Παναιτωλικός. Σε μπελάδες ο Πανιώνιος που έχασε πέναλτι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Δοκάρι είχε με τον Μπερτόλιο η Λαμία.

O αγώνας:

Σπουδαίες ευκαιρίες δημιούργησαν αμφότερες οι ομάδες τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου.

Τον Ντουρμισάι «έκοψε» ο Αντέτζο και αμέσως μετά ο Καραμάνος άνοιξε θεαματικά το σκορ με 1-0 για τους γηπεδούχους, μόλις στο 7ο λεπτό.

Ενώ ο Πανιώνιος έδειχνε έτοιμος να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ, η Λαμία μετά το 1-0, πήρε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να σκοράρει ένα δεύτερο γκολ.

Αρκετή ένταση και από τις δυο πλευρές, ο Πανιώνιος όμως δεν μπορούσε να απειλήσει.

Πέναλτι κέρδισε στο 41’ και εκτέλεσε ο Ντουρμισάι, όμως το απέκρουσε ο Σαράνοφ, κρατώντας έτσι ανέπαφη την εστία της ομάδας του. Ο Ντουρμισάι προσπάθησε να ξαναμπεί στην φάση, αλλά και πάλι έδιωξε σε κόρνερ ο Καρυπίδης.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κύλισαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να γυρίσει το παιχνίδι και να δημιουργήσει φάσεις, όμως με δυσκολία έφτανε έξω από την περιοχή της Λαμίας.

Στο 62ο δεύτερο λεπτό είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ντομίνγκες να δίνει την πάσα στον Ντουρμισάι και αυτός με την σειρά του να κάνει ένα καλό, αλλά άστοχο πλασέ.

Ο Μπερτόλιο στο 76ο λεπτό του αγώνα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπανανά, του πήρε τη μπάλα και βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά το πλασέ του βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαλερμπ και αστόχησε.

Στη συνέχεια ο Μπερτόλιο εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μαλερμπ έδιωξε εντυπωσιακά.

Πολυ ανεβασμένη ήταν στα τελευταία λεπτά της αναμετρήσης η γηπεδούχος ομάδα που έψαξε ένα γκολ για να εξασφαλίσει το προβάδισμα.

Ο Πίτι εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή και η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κόρμπου.

Στη συνέχεια και στο 88′ ο Πίτι έχασε φοβερή έυκαιρια να κάνει το 2-0 για τους Φθιώτες. Εκμεταλλεύτηκε ξανά το λάθος του Μπανανά και έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ το οποίο απέκρουσε εκπληκτικά ο Μαλέρμπ.

Πήγε να απειλήσει ο Πανιώνιος στις καθυστερήσεις, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουρμισάι, Μασούρας, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Σιντί Αλί, Κόρμπος, Δημούτσος, Πίτι

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Αντέτζο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Μπλάζιτς, Μπερτόλιο(84’ Πίτι), Δημούτσος, Σκόνδρας(46’ Βασιλαντωνόπουλος), Επστάιν(65’ Τομάς), Μπαράλες, Καραμάνος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μάλερμπ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Τσιλούλης(75’ Άτσε), Μανθάτης(62’ Σίντι Αλί), Μπουμάλ, Μανιάτης, Ντουρμισάι