Α1 Γυναικών: Πέρασε από τη Λευκάδα ο Παναθηναϊκός

Με το καλύτερο τρόπο γιόρτασε ο Παναθηναϊκός τα 112 χρόνια ζωής του καθώς οι «πράσινες» επικράτησαν για την 15η αγωνιστική της Α1 γυναικών  εκτός έδρας της Νίκης Λευκάδας με 84-71 και παρέμειναν μαζί με την Ελευθερία Μοσχάτου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του και σε συνδυασμό με την ενέργεια που έβγαλε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έφτασε στην 11η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η 3η περίοδος όταν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκόρ με 6 πόντους(64-58) γεγονός που τον βοήθησε ‘ώστε στο τελευταίο δεκάλεπτο να διευρύνει τη διαφορά και να φτάσει στο άνετο +13(71-84) που έδειχνε το φωτεινό ταμπλό του γηπέδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός είχε την υποστήριξη από 250 περίπου φίλους του που μετέτρεψαν το ΔΑΚ Λευκάδας σε “Π. Γιαννακόπουλος” αναρτώντας μάλιστα και πανό αφιερωμένο στα γενέθλια του συλλόγου

Κορυφαία του παρκέ για τον Παναθηναϊκό , που αγωνίστηκε χωρίς την αρχηγό του Ρούλα , ήταν η Ρίντ με 24 πόντους, ενώ η Σαμάνθα Μακέι με 16 πόντους,11 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες πρόσθεσε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας. Τέλος με 16 πόντους ολοκλήρωσε την αναμέτρηση και η Τένσταλ. Από την Νίκη Λευκάδας η Μπεσάρντ είχε 25 και η Πανούση 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 15-19, 36-40, 58-64,71-84.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Ντάνιελ 11(1), Πανούση 17(1), Πολυμένη 5, Παπαμιχαήλ 3, Πέτροβα, Μπεσάρντ 25(1), Τσέσλεκ 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 24, Καλαμπάκου 15(3), Καρακασίδου 4, Διέλα 9(1), Μακέι 16(2), Κούκη, Πρίφτη, Τένσταλ 16.