Α1 πόλο Γυναικών: Στην πρώτη θέση η Γλυφάδα, δεύτερος ο Εθνικός

Πρώτη θέση για την ΑΝΟ Γλυφάδας στον όμιλο της Β’ φάσης στην Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε του ΝΟ Ρεθύμνου με 14-10, στο πλαίσιο ης 10ης αγωνιστικής. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε το προβάδισμα με 5-3, ενώ στο ημίχρονο αύξησε τη διαφορά των τερμάτων (8-4). Στο δεύτερο μισό του αγώνα, τα κορίτσια του Βασίλη Κουνδουράκη μείωσαν σε 10-7, όμως δεν απέφυγαν την ήττα, με το τελικό σκορ να λήγει 14-10 υπέρ της ομάδας του Ορέστη Σαλάχα. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Παναγιώτα Νίνου με 4 τέρματα.

Ο Εθνικός Πειραιά πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στον Νηρέα Χαλανδρίου με 14-9, για την 10η αγωνιστική του ομίλου στη Β’ φάση της Α1 Γυναικών και τον προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πορεύονται μαζί στο σκοράρισμα μέχρι το ημίχρονο (6-6). Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, ο Εθνικός Πειραιά πήρε μικρό προβάδισμα (9-8), ανεβάζοντας το ρυθμό στο τέλος του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 14-9.

Με τη νίκη αυτή, ο Εθνικός Πειραιά έφτασε τον Νηρέα Χαλανδρίου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η απόφαση της ΚΟΕ για την έκβαση του αγώνα ανάμεσα σε ΑΝΟΓ και Εθνικού Πειραιά για την πρώτη αγωνιστική.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ:

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ   14-10

Τα οκτάλεπτα: 5-3 , 3-1 , 2-3 , 4-3

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου 4, Κόκκινου, Γιαμπασάκου, Μαμόγλου 2, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου 2, Φράγκου, Μαστρόκαλου 2, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα Θωμοπούλου, Χριστοδούλου

ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Ζοφώλη Ν., Μαλλιαρού 1, Κυριακάκη, Φραγκιουδάκη 1, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά 2, Φραγγελάκη, Ζοφώλη Β. 3, Παναγιωτάκη 2, Λιμπιτάκη Σ. 1, Λιμπιτάκη Α., Καραγιάννη

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ   9-14

Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 3-3 , 2-3 , 1-5

Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Παναγιώτη, Μαυρωτά 1, Μαντουδιώτη, Τριχά 3, Πάτερου, Τορνάρου 1, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Παπαναστασίου, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 4, Κοβάτσεβιτς Σ., Κοβάτσεβιτς Ν., Κοτσάφτη

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπερίκου, Τζελέπη 1, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη 1, Λογοθέτη 4, Πέττα 1, Κούμπρα 5, Χάουτον 2, Πουλοπούλου, Αναγνώστου, Γκοτζιά

5.ΝΟ Ρεθύμνου 0

Σημείωση: Εκκρεμεί η απόφαση για τον διακοπέντα αγώνα ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ, στον Α’ Γύρο

Οι 3 πρώτες ομάδες, στην Γ’ Φάση του πρωταθλήματος, θα μετάσχουν στον Α’ Όμιλο (θέσεις 1-5) με 2, 1 και 0 βαθμούς αντίστοιχα, μαζί με Ολυμπιακό (6β.) και ΝΟ Βουλιαγμένης (3β.).

Στον Β’ Όμιλο (θέσεις 6-9) θα μετάσχουν ο 4ος (6β.) και ο 5ος (3β.), μαζί με ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ και ΠΑΝΙΩΝΙΟ (3ος αγώνας, 12/2).