Α1 πόλο Γυναικών: Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι με την Βουλιαγμένη

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του αγώνα της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, επικρατώντας στο ντέρμπι επί της Βουλιαγμένης με 13-7, στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά “Π. Καπαγέρωφ”, στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης του ζευγαριού (1ος και 2ος του Ά ομίλου της Α΄ φάσης).

Οι “ερυθρόλευκες” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-0 στο ημίχρονο, Ο ΝΟ Βουλιαγμένης σκόραρε για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο πετυχαίνοντας 3 τέρματα, όμως ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 13-7.

Η επόμενη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στο κολυμβητήριο του Λαιμού, την Τρίτη 4/02.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 13-7

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-0, 4-3, 5-4

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ., Σιούτη, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Φουντωτού 1, Χαλδαίου.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 1, Καϊάφα Στ., Ελληνιάδη, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 4, Καλαϊτζή, Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β., Κοντονή, Ρακιντζή, Μαυρωτά, Τσιμάρα 1, Μουστακαρία 1.

Πρώτη νίκη για την ΝΕΠ

Η ΝΕ Πατρών έκανε το 1-0 στη σειρά με τον Πανιώνιο, το Σάββατο (1-2), για τη Β’ φάση στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, επικρατώντας στο κολυμβητήριο “Αντ. Πεπανός” με 14-6.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο με 7-4. Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και η ΝΕ Πατρών πήρε τη νίκη με 14-6. Η Μπιτσάκου και η Λυκοθανάση ήταν οι πρώτες σκόρερ του αγώνα με 4 γκολ η καθεμία.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ   14-6

Τα οκτάλεπτα: 4-2 , 3-2 , 5-1 , 2-1

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Κιούρκα, Λούδη 2, Γεωργίου, Τιτζερίνα 1, Μπαλάτσα Ν., Μιχαηλίδου Κ. 2, Μοίραλη 1, Μπιτσάκου 4, Μανιάτη, Λυκοθανάση 4, Σπυράτου, Μαντζουρίδου, Κουρέτα

Πανιώνιος (Σταμάτης Χέλμης): Τζούρκα, Σαφέτη, Δουρέκα 1, Καλογεροπούλου, Αποστολίδου, Τούρου, Κούβδου Ν., Παπαφιλίππου, Μαλλιαρού, Λιαπάκη, Πετεινάτου, Σολανάκη 3, Μήτσου, Χέλμη 2

Τετάρτη 12/02

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης (Αν χρειαστεί)

ΝΕ Πατρών – Πανιώνιος (Αν χρειαστεί)

Πήρε την δεύτερη νίκη της η Γλυφάδα, πρώτη νίκη για Εθνικό

Δύο νίκες πήρε κατά τη διάρκεια του Σαββάτου ο ΑΝΟ Γλυφάδας στον όμιλο της Β’ φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Η πρώτη ήρθε επί του ΝΟ Λάρισας με 14-8.

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (4-3), το οποίο διατήρησε έως το ημίχρονο (6-5). Στο δεύτερο μισό του αγώνα, τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα πήραν αέρα 6 τερμάτων, το οποίο διατήρησαν έως τη λήξη του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι 14-8. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Κοντογιάννη με 4 τέρματα.

Το απόγευμα επικράτησε κόντρα στο Νηρέα Χαλανδρίου με 15-10. Ο Νηρέας ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα με 4-3 στην πρώτη περίοδο, όμως ο ΑΝΟΓ ανέβασε την απόδοσή του μέχρι το ημίχρονο και πήρε τα ηνία με 9-7. Τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα διατήρησαν το προβάδισμα στην επανάληψη, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη στον όμιλο της Β’ φάσης με τελικό σκορ 15-10.

Ο Εθνικός Πειραιά πήρε το πρώτο τρίποντο στον όμιλο της Β’ φάσης, νικώντας εύκολα τον ΝΟ Ρεθύμνου με 14-2, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, το Σάββατο (1/2).

Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη έδειξα από το ξεκίνημα ην ανωτερότητά του, παίρνοντας το προβάδισμα, ενώ στο ημίχρονο πήρε αέρα 7 τερμάτων (1-8). Ο ΝΟ Ρεθύμνου δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση στον Εθνικό Πειραιά, με το τελικό σκορ να λήγει 14-2. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Κους με 5 γκολ.

Την πρώτη του νίκη στον όμιλο της Β’ φάσης στην Α1 Γυναικών πέτυχε ο ΝΟΛ, καθώς επικράτησε του ΝΟ Ρεθύμνου με 13-7, στην 3η αγωνιστική, το Σάββατο (1/2).

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημά του (2-2), με το ΝΟ Λάρισας να παίρνει αέρα τριών τερμάτων στο ημίχρονο (7-4). Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ομάδα του Κώστα Γαβριά δεν επέτρεψε στον Κρητικό σύλλογο να πλησιάσει στο σκορ και πήρε τη νίκη με 13-7. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Μελίνα Καριπίδου με 4 τέρματα.