Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ

Την ήττα με 78-62  γνώρισε από την Εφές Αναντολού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για την 7η αγωνιστική της ευρωλίγκας με τους “πράσινους” να πραγματοποιούν πολύ κακή εμφάνιση.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα των πρωταθλητών Ελλάδας που υποχώρησαν στο 4-3 με την “διαβολοβδομάδα” να ακολουθεί ενώ η ομάδα του Αταμάν ανέβηκε στο 5-2.

Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι δεν παρουσίασε την αγωνιστική εικόνα που έχει όταν αγωνίζεται στο ΟΑΚΑ, έκανε πολλά λάθη, έχασε την μάχη των ριμπάουντ ενώ ήταν και αρκετά άστοχος. Και επειδή στο μπάσκετ τα πάντα τα αποτυπώνει η στατιτιστική οι “πράσινοι” είχαν 20/44 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 10/15 βολές με την Εφές να είχε 36 ριμπάουντ έναντι μόλις 29 για τους παίκτες του Πασκουάλ.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης το κακό και μουδιασμένο ξεκίνημα για τον Παναθηναικό ΟΠΑΠ με την Εφές Αναντολού να το εκμεταλεύεται και να παίρνει διψήφια διαφορά στο σκορ απλοποιώντας παρά πολύ την υπόθεση νίκη καθώς οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

“Δήμιος” του Παναθηναικού ΟΠΑΠ ο Μπουμπουά που σημείωσε 19 πόντους (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κοψίματα) με τον Ντάνστον να ακολουθεί με 14. Από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ , που είχε σε κακή μέρα πολλά από τα μεγάλα του όπλα, ο Καλάθης είχε 11 και ο Γκίστ 10 πόντους αντίστοιχα.

Με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου, Λάσμε στο αρχικό του σχήμα, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τρία λεπτά για να πετύχει ο ηγέτης του το πρώτο καλάθι την ώρα που ο Ντάνστον έκοβε δύο προσπάθειες του Λάνγκφορντ. Το 12-3 στο έκτο λεπτό ήταν αποτέλεσμα των 1/8 προσπαθειών των πρασίνων που δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, αλλά βρήκαν πόντους από τον Λοτζέσκι που τους κράτησε όρθιους στο τέλος ενός πάρα πολύ άσχημου δεκαλέπτου (18-11) στο οποίο είχαν 5/15 σουτ και κανένα τρίποντο.

Ο τρόπος με τον οποίο έφταναν οι γηπεδούχοι στο καλάθι του Παναθηναϊκού ήταν επιβλητικός, το 25-16 στο 13′ τους κράτησε σε μια μικρή απόσταση, η κυκλοφορία της μπάλας με τον Λάρκιν εκτός αγώνα ήταν εξαιρετική κι ο Ροντρίγκ Μπομπουά λειτουργούσε με τρομερή άνεση ως βασικός πόλος στην επίθεση της ομάδας του.

Το 30-18 στο 14′ οδήγησε σε timeout του Πασκουάλ που επιστράτευσε τον Παππά, που μετά το γκολ-φάουλ του Τόμας έβαλε κι εκείνος ένα για να μαζέψει τη διαφορά στους οκτώ (32-24).

Εκεί ο Μπομπουά απάντησε με πέντε πόντους για το +13 της ομάδας του, ο Σιμόν έβαλε τρίποντο για το 40-24 και οι πράσινοι μπήκαν σε μια ακόμη δυσκολότερη κατάσταση. Το χειρότερο απ’ όλα, είναι πως έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν σε οποιοδήποτε πρόβλημα έβρισκαν. Δεν είχαν καλή άμυνα, δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και στο ημίχρονο βρίσκονταν στο -16 (44-28).

Ο Πασκουάλ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Αντετοκούνμπο – Γκιστ – Λάσμε για να δώσει πρώτα έμφαση στην άμυνα, ο Θανάσης έκανε τρομερή δουλειά με επτά πόντους για το 50-38, όμως η Εφές συνέχισε να έχει καλό ρυθμό στην επίθεση και να κρατά ένα διψήφιο προβάδισμα.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν σκορ από την περιφέρεια, ο Λάνγκφορντ δεν το έδινε, ο Καλάθης γλίστρησε στην τελευταία φάση της περιόδου και ο Μίτσιτς έγραψε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό το 60-46.

Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης, ο Παπαπέτρου έβαλε ανοιχτό τρίποντο για το 60-49 στο 33′, όμως με το σκορ στο 62-51 ο Γκιστ δεν κάρφωσε, πάσαρε στην περιφέρεια για ακόμη ένα άστοχο σουτ και ο Ντάνστον στην επόμενη φάση τελείωσε δυναμκά μια φάση για το 64-51 που έκρινε στο 36′ την αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 44-28, 60-46, 78-62

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κοψίματα), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 3 (1), Μορμάν 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Άντερσον, Ντάνστον 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Σιμόν 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ (0/4 σουτ), Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 3, Γκιστ 10 (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 11 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολή, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μήτογλου

Επόμενη αναμέτρηση για τον Παναθηναικό το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό για την Basket League, ενώ στη συνέχεια θα αντιμετώπισει στην “Διαβολοβδομάδα” που έρχεται Μπαρτσελόνα(εντός) και Μπασκόνια(εκτός)