Δεν δυσκολεύτηκε η Μπαρτσελόνα

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό στην Μπαρτσελόνα ‘ώστε να επικρατήσει άνετα με 89-75 της Γκραν Κανάρια, των Φώτη Κατσικάρη και Γιάννη Μπουρούση, για την 5η αγωνιστική της ACB.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου καθώς η Γκραν Κανάρια έδειχνε ότι μπορεί να πάρει την νίκη. Η Μπαρτσελόνα όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική και κατάφερε να μετατρέψει το 43-43 του ημιχρόνου στο 72-55 του 30ου λεπτού. Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας απέκτησε τυπική διαδικασία με τους “Καταλανούς” να φτάνουν στην 4η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μίροτιτς (20π., 10ρ.) και Ντέιβις (20π., 8ρ.).

Ο Μπουρούσης σε 20:08 είχε 5 πόντους (1/3δ., 1/4τρ.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη ενώ αποβλήθηκε με 5 φάουλ.
Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-43, 72-55, 89-75

Τα αποτελέσματα: Σαραγόσα-Μπιλμπάο 84-61, Ανδόρα-Μπούργος 87-74, Μπανταλόνα-Εστουδιάντες 78-76, Ομπραδόιρο-Ρεάλ Μαδρίτης 76-83 (20/10) Μανρέσα-Τενερίφη 61-81, Μπασκόνια-Μπέτις 84-73, Φουενλαμπράδα-Μούρθια 75-74, Βαλένθια-Μάλαγα 63-79, Μπαρτσελόνα-Γκραν Κανάρια