Δεν τα παρατάει η Ατλέτικο

Νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Θέλτα στο «Γουάντα Μετροπόλιτανο», στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Laliga.

Οι ροχιμπλάνκος έφτασαν τους 65 βαθμούς, παραμένοντας δεύτεροι στον βαθμολογικό πίνακα.

Η κατοχή ήταν για την Ατλέτικο που είχε επιβάλει τον ρυθμό της από το πρώτο μέρος και στο 42’ ο Γκριεζμάν χρίστηκε σκόρερ, δοκιμάζοντας δυνατό σουτ από την περιοχή που κατέληξε στην άριστη γωνία για το 1-0.

Την νίκη για τους γηπεδούχους κλείδωσε ο Αλβαρο Μορατα στο 74’, αυτή την φορά ο Γκριεζμαν από σκόρερ έγινε δημιουργός, ο Μορατα βγήκε τετ α τετ με τον Μπλάνκο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Ισπανός διεθνής αποδείχτηκε «χρυσή αλλαγή», καθώς σκόραρε λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Σκόρερ: 42’ Γκριεζμάν, 74’ Μορατα

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ομπλάκ, Χουανφράν, Μογια, Ρούμπιο, Λουιζ(73’ Αρίας), Κόκε, Ερνάντεθ, Σαούλ, Βιτόλο(62’ Μορατα), Γκριεζμάν(90+1 Μογιεχο), Κορέα

Θέλτα: Μπλάνκο, Ολαζα, Αραούχο, Καμπράλ, Μαλο, Γιοκουσλου(74’ Μπελτραν), Λομποτκα, Μπουφαλ(86’ Γιένσεν), Μορ(65’ Σιστο), Γκομες, Μπουντεμπούζ