“Διαστημική” Μπάγερν

Εντυπωσιακή εικόνα από την Μπάγερν Μονάχου στο «Allianz Arena» που διέσυρε την Άιντραχτ με το επιβλητικό 5-2, για την 27η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι πρωτοπόροι του γερμανικού πρωταθλήματος ήθελαν να διατηρήσουν το μίνιμουμ +4 από τη Ντόρτμουντ και τα κατάφεραν. Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν έφτασε τους 61 βαθμούς και διατήρησε την πρώτη θέση.

Σκόρερ για τους Βαυαρούς ήταν οι Γκορέτσκα, Μίλερ, Λεβαντόβσκι και Ντέιβις, ενώ για την Άιντραχτ ο Χίντερεγκερ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα για την ομάδα του και το πέμπτο γκολ της Μπάγερν!

Αποφασισμένη να πάρει τους τρεις βαθμούς τις νίκης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Μπάγερν και μόλις στο 12’ ο Λεβαντόβσκι έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 14’ ο Παβάρ απείλησε με κεφαλιά τον Τραπ, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι Βαυαροί βρήκαν το γκολ με πλασέ του Γκορέτσκα για το 1-0. Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Γκορέτσκα με τη φανέλα της Μπάγερν φέτος και μάλιστα όλα έχουν σημειωθεί μέσα στο 2020.

Λιγο πριν την ανάπαυλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μίλερ διπλασίασε τα τέρματα για την Μπάγερν. Ο Μίλερ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το κοντρόλ και με ωραίο τρόπο έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ τους.

Με το δεξί ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τους Βαυαρούς όταν ο Λεβαντόβσκι με κεφαλιά νίκησε τον Τραπ, έκανε το 3-0 πετυχαίνοντας το 27ο φετινό του τέρμα.

Αν και πίσω στο σκορ η Άιντραχτ δήλωσε παρόν στο 52’, μειώνοντας σε 3-1 με τον Χίντερεγκερ. Μετά το κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Χίντερεγκερ, ο οποίος με διπλή προσπάθεια και γυριστό σουτ νίκησε τον Νόιερ.

Τρία λεπτά ήταν αρκετά για την Άιντραχτ να φτάσει κοντά στην ανατροπή με τον Χίντερεγκερ που σημείωσε και το 3-2. Η μπάλα μετά την εκτέλεση κόρνερ έφτασε στον Χίντερεγκερ, ο οποίος με απευθείας γυριστή κεφαλιά νίκησε ξανά τον Νόιερ και πέτυχε το όγδοο φετινό του τέρμα.

Η χαρά για την Άιντραχτ δεν κράτησε πολύ και στο 61’ ο Ντέιβις διαμόρφωσε το 4-2. Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φερνάντες μέσα στην περιοχή, ο Ντέιβις βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά. Ο Κομάν που επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο Τραπ με το ένα χέρι απέκρουσε σωτήρια για την Φρανκφούρτη.

Η Άιντραχτ βρέθηκε κοντά στο να βρει και τρίτο γκολ με τον Γκατσίνοβιτς που έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά ο Νόιερ με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε.

Από σκόρερ έγινε μοιραίος παίκτης ο Χίντερεγκερ, ο οποίος στο 74’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Γκνάμπρι προσπάθησε να νικήσει τον Τραπ, δεν τα κατάφερε, αλλά ο Χίντερεγκερ στην προσπάθεια να διώξει, διαμόρφωσε το 5-2.

Στο 88’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δεύτερο δοκάρι στην αναμέτρηση. Ο Κόστιτς μπήκε από τα αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Νόιερ.

Σκόρερ: 17′ Γκορέτσκα, 41’ Μίλερ, 46’ Λεβαντόβσκι, , 61′ Ντέιβις, 74’ (αυτ) Χίντερεγκερ /52′-55′ Χίντερεγκερ

Μπάγερν Μονάχου (Χάνς-Ντίτερ Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν, Πέρισιτς, Μίλερ, Λεβαντόβσκι.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Άντολφ Χίτερ): Τραπ, Τουρέ, Ινσάνκερ, Χίντερεγκερ, Εντικά, Ρέντε, Φερνάντες, Κόστιτς, Ντα Κόστα, Γκατσίνοβιτς, Αντρέ Σίλβα.