Δια χειρός Ρει και Λάνγκφορντ η ΑΕΚ νίκησε τον Κολοσσό

Η ΑΕΚ πήρε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 93-69 στο ΟΑΚΑ, για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Ένωση ο Ρει και οΛάνγκφορντ που σκόραραν από 23 και 25 αντίστοιχα (μαζί και οι δυο τους 48 πόντους της ΑΕΚ!). Από την ομάδα του Λυκογιάννη ξεχώρισε ο Κρομά με 15π.

Η “Βασίλισσα” τίμησε τον προπονητή που την οδήγησε στο έπος του 1968, Νίκο Μήλα αφιερώνοντας το σημερινό ματς στην μνήμη του εκλιπόντα προπονητή.

Το ματς ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, όμως η ΑΕΚ με τα δύο σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ άνοιξε το σκορ για τους “κιτρινόμαυρους” και ανέκτησε το προβάδισμα από τον Κολοσσό. Η άμυνα της ΑΕΚ “έσφιξε” και δεν άφησε την ομάδα της Ρόδου να σκοράρει, αυξάνοντας το σκορ (και το προβάδισμα) σε 12-5. Ο Κολοσσός όμως αντέδρασε και μείωσε γρήγορα το σκορ σε 15-12 τρέχοντας ένα σερί 3-7. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντο και βολές, διαμορφώνοντας το σκορ σε 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, όμως με την ΑΕΚ να διατηρεί μια ασφαλή απόσταση 6 πόντων από τους Ροδίτες (26-20). Η είσοδος του Μαυροειδή έδωσε στην ΑΕΚ 6 γρήγορους πόντους, αυξάνοντας την διαφορά στους 10. Ο Λάνγκφορντ κράταγε σταθερό το προβάδισμα της ΑΕΚ στο +12 με 6 σερί πόντους, με την Ένωση να κρατάει τον Κολοσσό κάτω από τους 30. Το ημίχρονο έληξε με τον Κιθ Λάνγκφορντ να έχει 19 πόντους με 6-7 δίποντα και 7-8 βολές.

Το ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λάνγκφορντ να συνεχίζει από εκεί που το “άφησε” και σε συνδυασμό με τον Γιάνκοβιτς εκτόξευσαν την διαφορά στο +21 (52-31). Η ΑΕΚ “χαλάρωσε” και ο Κολοσσός το εκμεταλλεύτηκε, μειώνοντας το προβάδισμα της ΑΕΚ στο 52-39. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση, κρατώντας την διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την “Βασίλισσα” να προηγείται με +20 (71-51).

Η τελευταία περίοδος του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να συνεχίζει την καλή της εμφάνιση και να αυξάνει το προβάδισμα της στους 21. Ο Κέντρικ Ρει πήρε την σκυτάλη από τον Λάνγκφορντ και συνέχισε το έργο του συμπαίκτη του, σκοράροντας και εκείνος πάνω από 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ενα μικρό σερί που μείωσε το σκορ σε 86-67, όμως η Ένωση αύξησε πάλι το σκορ σε 93-69, σκορ με το οποίο έληξε το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας (3 ασίστ), Κακλαμανάκης 4, Λάνγκφορντ 25 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/12 βολές), Σαντ-Ρος 1 (12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 11 (4/4 δίποντα), Μαυροειδής 10 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 1, Γιαννόπουλος 12 (2), Ματσιούλις 6 (2/8 σουτ), Ρογκαβόπουλος, Ρέι 23 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/6 βολές)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Κρομά 15 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπρέιζελτον 11 (2), Τζάκσον 8 (2/8 σουτ), Μπρούσεβιτς 3 (1), Μωραΐτης 3, Πουλιανίτης, Καλογιαννίδης, Μαραγκός 8, Τουτζιαράκης 2, Ντάνιελς 6, Παύλος 9 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 22/35 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 28/36 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 14/31 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 17/22 βολές, 24 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 2 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη