Δυσκολέυτηκε, αλλά νίκησε η Λυών

Η Λυών επικράτησε της Νις με 2-1 στο καυτό Παρκ Ολιμπίκ Λιονέ, για την 14η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με την πρώτη τους τελική να έρχεται μόλις στο 1′ με σουτ του Μέντες έξω απ’την περιοχή.

Στο 10′ ο Αντελαϊντ επωφελήθηκε απο λάθος του Ντάντε και με σουτ μέσα απ’το ημικύκλιο της περιοχής, έκανε το 1-0.

Στο 26′ έγινε πέναλτι στον Ντεμπελέ απο τον Νσοκί, το οποίο το εκτέλεσε ο Γάλλος ποδοσφαιριστής, κάνοντας  το 2-0.

Στο 34′ ο Μπιρνέ αποβλήθηκε απο το παιχνίδι με απευθείας κόκκινη κάρτα και 3 λεπτά αργότερα, ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Νις με σουτ του Ντόλμπεργκ απο τα 5 μέτρα, όμως ο Λόπες το απέκρουσε.

Το δεύτερο ημίχρονο άργησε 20 λεπτά να ξεκινήσει εξαιτίας της κακής ορατότητας από τα πολλά καπνογόνα.

Στο 48′ ο Ντόλμπεργκ μείωσε σε 2-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, μετά απο χρήση του VAR λόγω οφσάιντ.

Στο 68′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία της Λυών στο δεύτερο ημίχρονο με μακρινό σουτ του Τραορέ που κατέληξε άουτ.

Στο 78΄ο Ντόλμπεργκ σκόραρε απο ασίστ του Μπουντάουι και διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Κόκκινη κάρτα δέχθηκε και ο Μπιρνέ στο 86′.

Σημαντική νίκη για την Λυών, η οποία σκαρφάλωσε στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Νις έπεσε στην 15η.

Κίτρινες: Αντελαίντ, Μέντες- Ντάντε, Μπιρνέ

Κόκκινες: Μαρσάλ- Μπιρνέ

Λυών: Λόπες, Άντερσεν, Ντιμπουά, Ντεναγιέρ, Μαρσάλ, Μέντες, Τουσάρ, Τραορέ (Κορνέτ 70′), Αντελαίντ (Κονέ 37′), Τεριέ (Ραφαέλ 80′), Ντεμπελέ

Νις: Μπενίτες, Μπιρνέ, Χερέλ (Σαρ 46′), Ντάντε, Νσοκί, Μελού, Σιπριέν, Ουνάς, Μπουντάουι (Λουσάμπα 79′), Ντόλμπεργκ, Γκαναγκό (Μαολίντα 60′)