Εθνική Ελλάδος: Ήττα στην παράταση από τη Σερβία, πλήγμα με Αθηναίου

Στο τελευταίο ματς του 29ου Τουρνουά «Ακρόπολις», η Εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε την αντίστοιχη της Σερβίας, όπου και έχασε με σκορ 80-85 (κ.δ.72-72).

Η Εθνική Ελλάδος μπήκε δυναμικά στο παρκέ παίρνοντας θετική ενέργεια και από τον κόσμο, που κατέκλεισε το ΟΑΚΑ. Η ομάδα της Σερβίας ήταν αρκετά ανταγωνιστική δημιουργώντας όμορφες φάσεις και έχοντας μεγάλα ποσοστά στο τρίποντο (40%), κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στο τέλος ένα τρίποντο του Θανάση Αντετοκουνμπο έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Σερβία βγάζοντας περισσότερη ενέργεια και ευστοχώντας από τη γραμμή του τριπόντου, κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (20 π.), ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με «όπλο» του το τρίποντο (5/8) έβαλε 17 πόντους και «μάζεψε» 5 ριμπάουντ. Από τη μεριά των Σέρβων, ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 28 πόντους και «κατέβασε» 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νεμάνια Μπιέλιτσα, ο οποίος είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα προβλήματα για την ομάδα του κόουτς Σκουρτόπουλου δεν λένε να σταματήσουν, με τον Γιάννη Αθηναίου να φεύγει από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος από τους συμπαίκτες του ξεσπώντας σε κλάματα από τον πόνο. Ο Έλληνας γκαρντ χτύπησε σε μία ανύποπτη φάση στο γόνατο και υπάρχουν ανησυχίες για έναν σοβαρό τραυματισμό.

Ο αγώνας

Με την έναρξη του αγώνα ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 3-0 (1’). Η απάντηση ήρθε από τον Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς με δικό του τρίποντο, 3-3 (2’). Στη συνέχεια ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για να κάνει το 6-3 (2’). Ο Στέφαν Γιόβιτς απάντησε εκ νέου με τρίποντο, αφού είχε προηγηθεί λέι απ του Νικ Καλάθη, για το 8-6 (3’). Άλλο ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Νεμάνια Μπιέλιτσα, 8-10 (4’). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε καλάθι και φάουλ, χάνοντας όμως τη βολή, 12-10 (5’). Στη συνέχεια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, 14-10 (6’). Έπειτα από φάουλ σε σουτ, ο Γιάννης Αντετοκούνπο ευστόχησε σε 1/2 βολές, 15-13 (7’). Ο Γιάννης Μπουρούσης σταμάτησε με τάπα τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς. Τρίποντο από τον Θανάση Αντετοκούνμπο για το 19-15 (8’). Ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε ελεύθερο σουτ δύο πόντων, 19-17 (9’), όπου έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι πρώτοι πόντοι της δεύτερης περιόδου «ήρθαν» από τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση, 22-17 (11’). Ακόμη ένα τρίποντο πέτυχε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, φτάνοντας το σκορ στο 25-17 (11’). Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκοψε ψηλά με τάπα τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (13’). Στη συνέχεια ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε 2 βολές, 25-19 (13’). Ο Αντώνης Κόνιαρης ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το 27-19 (14’). Ο Στέφαν Γιόβιτς με λέι απ έκανε το σκορ 27-23 (14’). Με επιθετικό ριμπάουντ και τελείωμα στον αέρα ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε το 29-23 (16’). Έπειτα από κερδισμένο φάουλ σε λέι απ, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ευστόχησε σε 2 βολές για το 31-23 (17’). Ο Γιάννης Αθηναίου αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος από τους συμπαίκτες του, χωρίς να μπορεί να περπατήσει, έπειτα από τραυματισμό στο γόνατο. (17’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κάρφωσε δυναμικά στο «ελληνικό» καλάθι, 31-25 (17’). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τρίποντο, 36-27 (18’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με δύο δικά του καλάθια έκανε το 36-31 (19’). Ο Γιώργος Πρίντεζης με το αγαπημένο του «πεταχτάρι» πέτυχε δύο πόντους, 38-31 (19’), όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ευστόχησε σε 1/2 βολές, 38-32 (21’). Στην επόμενη επίθεση της Σερβίας ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πέτυχε καλάθι και φάουλ κάνοντας το 38-35 (21’). Ο Στέφαν Μπίρτσεβιτς έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ευστόχησε σε 1/2 βολές, 39-35 (22’). Στην επαναφορά ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε τρίποντο για το 42-35 (22’). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κέρδισε καλάθι και φάουλ, ευστοχώντας στη συμπληρωματική βολή, 45-35 (23’). Ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 45-38 (24’), όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απάντησε με δικό του τρίποντο κάνοντας το 48-38 (24’). Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με δικό του τρίποντο έκανε το 48-41(25’). Ακόμα ένα τρίποντο, αύτη τη φορά από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, 51-43 (26’). Έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία των Σέρβων, ο Μάρκο Σιμόνοβιτς πέτυχε ένα εύκολο λέι απ, 51-47 (27’). Στην επόμενη φάση ο Γιάννης Μπουρούσης ευστόχησε σε 3 βολές, έπειτα από φάουλ και τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Μάρκο Σιμόνοβιτς, 54-47 (27’). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο, 57-52 (29’), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με τρίποντο, έκανε το 59-55 (31’). Με σουτ δύο πόντων ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άλλαξε το σκορ σε 61-55 (32’). Με τη άμυνα ζώνης που έκανε η Σερβία η Ελλάδα έμεινε άποντη για μερικά λεπτά, ενώ οι Σέρβοι αστόχησαν σε αρκετά σουτ. Μετά από αρκετά λεπτά αστοχίας, ο Νεμάνια Μπιέλιτσα έβαλε καλάθι δύο πόντων για το 61-59 (36’). Ο Νικ Καλάθης με προσωπική του ενέργεια έκανε το 63-59 (36’). Στη συνέχεια ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο και ο Νεμάνια Μπιέλιτσα σε λέι απ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους, 63-64 (37’). Με ακόμα ένα τρίποντο του Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς, η Σερβία βρέθηκε μπροστά με 63-67 (38’). Έπειτα από τρομερή τάπα του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό της Σερβίας, ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 64-67 (39’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με άλει ουπ κάρφωμα, έκανε το 64-69 (39’). Με διαδοχικά τρίποντα, του Νεμάνια Μπιέλιτσα και του Γιαννόυλη Λαρεντζάκ, το σκορ έφτασε στο 67-72 (39’). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κέρδισε φάουλ στο λέι απ και ευστόχησε σε 2 βολές για το 69-72 (39’). Ο Βασίλιε Μίσιτς αστόχησε σε 2 βολές (39’). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έφερε το ματς και πάλι στην ισοπαλία με το 5ο του τρίποντο κάνοντας το 72-72. Ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με φάουλ πάνω στον Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος ευστόχησε και στις δύο βολές, 72-74 (41’). Στη συνέχεια ο Νικ Καλάθης πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο για το 75-74, όμως ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς απάντησε και αυτός με τρίποντο για το 75-77 (41’). Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα ευστόχησε και αυτός σε τρίποντο κάνοντας το 75-80 (42’). Έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Νικ Καλάθη, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης τελείωσε με λέι απ, 77-80 (43’). Ο Γιάννης Μπουρούσης με 1 εύστοχη βολή έκανε το 78-80 (43’). Ο Μπογκντάν Μπογκντάνοβιτς κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 2 βολές, 78-82 (44’). Στη συνέχεια από ακόμα ένα φάουλ, ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε 2 βολές, 80-82 (44’). Από φάουλ σε σουτ τριών πόντων, ο Μάρκο Γκούντουριτς ευστόχησε και στις 3 εξ αυτών, 80-85 (44’).

*Η Εθνική Ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κώστα Σλούκα, Κώστα Παπανικολάου και Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ λίγο μετά το 17’ της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος υποβάλλεται σε εξετάσεις.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72 (κ.α.), 80-85

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5, Κόνιαρης 2, Αθηναίου, Καλάθης 15, Μπουρούσης 10, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 4, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Γ. 20, Αντετοκούνμπο Θ. 17.