Επέστρεψε στις νίκες η Έβερτον

Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Έβερτον πήρε δικαία την νίκη με 2-0 από την Γουέστ Χαμ στο Γκούντισον Παρκ.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, στο 8’ ήταν η πρώτη τους ευκαιρία με τον Ντέιβις ωστόσο ο Ρομπέρτο έσωσε την ομάδα του.

Στο 17’ η ομάδα του Μάρκο Σίλβα άνοιξε το σκορ με τον Μπερναρντ η καταιγιστική Έβερτον στο 23’ έφτασε στο 2-0 με τον Ριτσάρλισον αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η Γουεστ Χαμ στο πρώτο μέρος ήταν σε ρηχά νερά χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία της.

Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Έβερτον πήρε δικαία την νικη με 2-0 από την Γουέστ Χαμ στο Γκούντισον Παρκ. Τα ζαχαρωτά επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ενώ τα σφυριά σημείωσαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Στην επανάληψη το σύνολο του Πελεγκρίνι μπήκε δυναμικά απειλώντας με την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο 51’ με τον Φορνάλς, όμως η Έβερτον είχε τον απολυτό έλεγχο .

Στο 65’ ο Γουόλκοτ  τράνταξε το δοκάρι του Πικφορντ, στο 77’ ο Ιβόμπι  δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρομπέρτο. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μίνα σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ  ακυρώθηκε από τον Πολ Τίρνι, για άγνωστο λόγο.

Τα σφυριά στο 83΄ προσπάθησαν να κλέψουν το βαθμό της ισοπαλίας με το σουτ του Ογκμπόνα, όμως ο Πικφορντ ήταν σε ετοιμότητα. Το 2-0 το σημείωσε ο Γκίλφι Σίγκουρτσον στις καθυστερήσεις με εξαιρετικό μακρινό σουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Έβερτον: Πίκφορντ, Μίνα (90+3’ Χόλγκεϊτ), Κιν, Σιντιμπέ, Ντιν, Γκόμες, Ντέιβις, Μπερνάρντ, Γουόλκοτ (85’ Κεν), Ιγουόμπι (87’ Σίγκουρτσον), Ριτσάρλισον

Γουέστ Χαμ: Ρομπέρτο, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Φρέντερικς, Μαζουακού, Ράις, Νομπλ (74’ Αγέτι), Λαντσίνι, Φορνάλς (63’ Γουίλσιρ), Άντερσον (46’ Γιαρμολένκο), Χάλερ