Επόμενο θύμα του Περιστερίου ο Ολυμπιακός

Το Περιστέρι νίκησε τον Ολυμπιακό με 81-76 στο κλειστό “Άνδρέας Παπανδρέου” για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η τρίτη σημαντική νίκη του Περιστερίου μετά την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Ολυμπιακός από την άλλη παρουσίασε για ακόμη μια φορά το κακό του πρόσωπο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πάρει το προβάδισμα, ειδικά στο τέλος με τις χαμένες επιθέσεις του.

Κορυφαίος για την ομάδα των δυτικών προαστίων, ο Μπεν Μπεντίλ με 15 πόντους, ενώ για τους “ερυθρόλευκους” ο Γιώργος Πρίντεζης με 17.

Πιο δυνατά ξεκίνησε το Περιστέρι και με τους Βασιλόπουλο και Γκάλαχαν βρέθηκε να προηγείται με 9-3. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τους Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Μιλουτίνοφ μείωσε στους 2 πόντους (16-14). Ο Γουίλιαμς-Γκος έφερε το ματς στα ίσα. Το Περιστέρι πήγε να πάρει διαφορά με την πρώτη περίοδο να λήγει 22-19.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός κάλυψε την διαφορά και προηγήθηκε (22-24). Παρόλα αυτά το Περιστέρι ανέκτησε τη διαφορά φτάνοντας στο 35-30 με τρίποντο του Γκάλαχαν. Το ημίχρονο βρήκε το Περιστέρι στο +6 και το 45-39.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έκανετο 48-39 και το +9. Κάπως έτσι κύλησε όλο το δεκάλεπτο, με το Περιστέρι σταθερά μπροστά στο σκορ. Η περίοδος έληξε με 63-56.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε τη διαφορά. Με πολλά φάουλ εκατέρωθεν (ο Μιλουτίνοφ έκανε 5 και αποβλήθηκε). Με 2 άστοχα τρίποντα απο Τουπάν και Γουέμπερ, η διαφορά ήταν 74-72. Εκεί ο Μπεντίλ με τρίποντο έκανε το 77-72, 1:37 πριν το τέλος.  Με δύο ακόμη χαμένες επιθέσεις από τον Ολυμπιακό, το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μουράτος 2, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 11 (2), Γκρέι 9, Κάλαχαν 9 (3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10 (2), Μπέντιλ 15 (1), Ντάνιελ 10, Καράμπελας, Μουρ 9.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 17, Μιλουτίνοφ 5, Παπανικολάου 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 12 (1), Γουέμπερ 13, Βεζένκοβ 10 (2), Μπόγρης, Μάντζαρης 1, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι 7.