Εύκολα η Χίμκι του Μπαρτζώκα τη Ζενίτ

Η Χίμκι διέλυσε τη Ζενίτ με 90-67 στο πρώτο ματς του Ζοάν Πλάθα στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ και στις δύο πλευρές (6/7τρ.) έκλεισε την περίοδο με 30-15. Η Ζενίτ προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε μέχρι ενός σημείου (45-34, 19′) χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Ρέινολντς.

Η Χίμκι όμως ήταν σε ρυθμό και δεν έλεγε να αφήσει το πόδι από το γκάζι με αποτέλεσμα να φτάσει ακόμη και στο +27 (70-43, 29′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ζενίτ προσπάθησε απλά να ρίξει τη διαφορά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κρόκερ (20π., 4ρ.) και Μίκι (20π., 4ρ., 5λ.)

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-36, 70-44, 90-67

Η κατάταξη: ΤΣΣΚΑ 10-0, Χίμκι 10-1, Ούνικς 8-2, Αστάνα 7-3, Λοκομοτίβ Κουμπάν 7-4, Ζενίτ 5-5, Κάλεβ 5-6, Άβτοντορ 4-6, Νίζνι 4-6, Ενισέι 4-8, Πάρμα 3-7, Ζιελόνα Γκόρα 2-7, Τσμόκι Μινσκ 2-8, Ρίγα 2-10