Εύκολα στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 17-12 του Εθνικού στο νοκ άουτ αγώνα της προημιτελικής φάσης που διεξήχθη στο Παπαστράτειο. Οι «ερυθρόλευκες» έκαμψαν με χαρακτηριστική ευκολία την αντίσταση του τυπικά φιλοξενούμενου Εθνικού και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι του Σαββάτου (17:00) με τη Βουλιαγμένη στο Κολυμβητήριο του Λαιμού για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 5-1 με τις Αβραμίδου, Μυριοκεφαλιτάκη να σκοράρουν αμφότερες από δυο γκολ και την Μαργαρίτα Πλευρίτου από ένα. Με το επιμέρους 5-3 του δεύτερου οκτάλεπτου οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-4 στο ημίχρονο με τις φιλοξενούμενες να τρέχουν ένα 3-0 σερί στις αρχές της 3ης περιόδου, χάρη στο οποίο μείωσαν σε 10-7. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τα τέρματα της Μπενέκου και της Βάσως Πλευρίτου που διαμόρφωσαν το σκορ στο 12-7 για να ολοκληρωθεί το οκτάλεπτο με 12-9 μετά από δυο γκολ των Κούμπρα και Χάουτον. Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν και πάλι στροφές και το επιμέρους 5-3 έφτασαν στην τελική επικράτηση με 17-12, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 5-3, 2-5, 5-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 7:04), 2-0 Αβραμίδου (κόντρα, 6:41), 3-0 Αβραμίδου (πέναλτι, 4:27), 3-1 Τζελέπη (π/π., 3:34), 4-1 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 1:43), 5-1 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 0:46)

2ο οκτάλεπτο: 6-1 Ασημάκη (φουνταριστό, 7:35), 7-1 Ασημάκη (κόντρα, 7:01), 8-1 Κανετίδου (πέναλτι, 5:03), 8-2 Πέττα (π/π, 2:52), 9-2 Αβραμίδου (περιφέρεια, 2:02), 9-3 Χάουτον (1:08), 9-4 Πέττα (κόντρα, 0:45), 10-4 Αβραμίδου (π/π., 0:29)

3ο οκτάλεπτο: 10-5 Χάουτον (περιφέρεια, 7:43), 10-6 Κούμπρα (πέναλτι, 5:38), 10-7 Τζελέπη (4:50), 11-7 Μπενέκου (περιφέρεια, 3:50), 12-7 B. Πλευρίτου (π/π., 1:40), 12-8 Κούμπρα (περιφέρεια, 1:27), 12-9 Χάουτον (περιφέρεια, 0:39)

4ο οκτάλεπτο: 13-9 Ασημάκη (π/π. 7:43), 14-9 Αβραμίδου (περιφέρεια, 6:43), 14-10 Χάουτον (περιφέρεια, 6:47), 14-11 Πέττα (π/π., 5:15), 15-11 Ασημάκη (π/π., 4:46), 16-11 Aσημάκη (π/π., 3:24),  16-12 Χάουτον (πέναλτι, 2:56), 17-12 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 1:09)

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου, Κατενίδου 1, Αβραμίδου 4, Ασημάκη 5, Μ. Πλευρίτου 1, Δούλη, Β. Πλευρίτου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Φουντωτού, Σιούτη, Χαλδαίου, Δουρέκα

Εθνικός (Κωνσταντίνος Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη, Κωνσταντοπούλου, Τζελέπη 2, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Πέττα 3, Κούμπρα 2, Ρουμελιώτη, Χάουτον 5, Χάϊτα, Μπερίκου, Γκοτζιά