Εύκολη επικράτηση της Μίλαν επί της Έμπολι

Η Μίλαν υποδέχτηκε στο Σαν Σίρο την Έμπολι για την 25η αγωνιστική της Σέριε Α και επικράτησε με 3-0.

Στο πρώτο μέρος, η Μίλαν ήταν ανώτερη, κάνοντας φάσεις και φτάνοντας ως την αντίπαλη εστία. Ένα γκολ που σημείωσε ο Πακέτα στο 10ο λεπτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν ξανά 11 λεπτά αργότερα. Οι παίκτες της Έμπολι, δεν κατάφεραν να σταθούν καλά στο γήπεδο και δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το σφύριγμα του διαιτητή έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια.

Έξι λεπτά από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν αρκετά για τους «διαβόλους» για να προηγηθούν με 2-0. Την αρχή έκανε ο Πιάτεκ στο 49’, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και έδειξε ψυχραιμία μετά την πάσα του Τσαλχάνογλου, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα (51’), ο Καστιγιέχο βρήκε τον Κεσιέ στην περιοχή, ο οποίος είδε τον τερματοφύλακα εκτός θέσης και σημείωσε το 2-0.

Η Μίλαν δεν φάνηκε τόσο απειλητικη στην συνέχεια και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν. Ωστόσο έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Καστιγιέχο, που από δημιουργός έγινε εκτελεστής. Στο 67’, δέχτηκε την πασά από τον Κόντι μέσα στην περιοχή και κατάφερε να κάνει το 3-0 για την ομάδα του. Ο Μπορίνι, που βρέθηκε λίγο αργότερα σε θέση βολής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά με την βοήθεια του ριπλέι, ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν παρά τις αλλαγές του προπονητή και 3-0 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: 71’ Τσαλχάνογλου – 55’ Ντι Λορέντζο

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ροντρίγκεζ, Ρομανιόλι, Μουσάτσιο, Κόντι, Πακέτα (Μπορίνι 70’), Μπακαγιόκο (Μπίλια 80’), Κεσιέ, Τσαλχάνογλου, Πιάτεκ (Κουτρόνε 69’), Καστιγιέχο

Έμπολι: Ντράγκοβσκι, Βεσέλι, Σιλβέστρε, Ντελ’ Όρκο, Ντι Λορέντσο, Άκουα (Ούκαν 66’), Μπενάκερ, Κρούνιτς, Πασκουάλ (Πάγιατς 74’), Φαρίας (Λα Γκούμινα 66’), Καπούτο