Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό που συνεχίζει ακάθεκτος!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε εύκολα τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο με 96-71 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και έφτασε στο 18-0 για το πρωτάθλημα της Basket League.

Κυρίαρχοι του ματς από την αρχή έως το τέλος του οι «πράσινοι» με μεγάλους πρωταγωνιστές τους  ΝτεΣόν Τόμας με 18 πόντους – 8 ριμπάουντ και Γιώργο Παπαγιάννη με 16 πόντους – 7 ριμπάουντ. Κοντά στο double-double ο Τζέιμς Γκιστ 13 πόντοι με 9 ριμπάουντ, με τον Κιθ Λανγκφορντ να προσθέτει 11 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ 10-2 μετά από ένα 8-0 σερί. Ο Πανιώνιος ωστόσο αντέδρασε και μείωσε σε 18-14 εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά των παικτών του «τριφυλλιού», με τους γηπεδούχους όμως να κλείνουν το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα για το 22-19 έχοντας μάλιστα μόλις 1/4 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν για το 24-23 κάτι που αφύπνισε τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έως τα μισά του δεκαλέπτου, έφτασαν τη διαφορά στο +10 για το 37-27 μετά από ένα επιμέρους σκορ 14-3. Η καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκε για τον Παναθηναϊκό που έφτασε τη διαφορά εύκολα στο +20 για το 52-32, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε με τους «πράσινους» να κυριαρχούν στο παρκέ και τον Πανιώνιο να προσπαθεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο διατηρούσε σταθερά τη  διαφορά του σκορ σε διψήφιο αριθμό (60-42). Το «τριφύλλι» δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα έως το τέλος του δεκάλεπτου όντας μπροστά στο σκορ με 72-54, με τον Πανιώνιο να έχει τρέξει ωστόσο ένα επιμέρους σκορ 22-20.

Με το νικητή του ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι πράσινοι διεύρυναν τη διαφορά τους στο +25 για το 82-57. Το μομέντουμ του «τριφυλλιού» δεν σταμάτησε εκεί και το +30 δεν άργησε για να γράψει το κοντέρ το 89-59 με τους ΝτεΣόν Τόμας (18π.- 8 ριμπάουντ) και Γιώργο Παπαγιάννη (16π.- 7 ριμπάουντ) να είναι οι κύριοι πρωταγωνιστές του ματς για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το τέλος και πήραν εύκολα τη νίκη με 96-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71.