Εύκολη νίκη στα Χανιά για τον Ολυμπιακό

Την υπ’ αριθμόν 146, διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο Ανδρών, σημείωσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 9-3 του ΝΟ Χανίων εκτός έδρας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών τους που έδωσαν δυναμικό παρών στις κερκίδες του Κολυμβητηρίου Χανίων, διεύρυναν τον εντυπωσιακό ρεκόρ των συνεχόμενων νικών που τρέχουν στο πρωτάθλημα τα τελευταία χρόνια. Μετά τη σπουδαία νίκη επί της Μλάντοστ για την 4η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ταξίδεψε αυθημερόν στην Κρήτη, χωρίς τους Γιόζιπ Πάβιτς, Άντρο Μπούσλιε και Κώστα Μουρίκη και δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Κρητικής ομάδας.

Οι Πειραιώτες σε μια από τις σπάνιες στιγμές σε αγώνα ελληνικού πρωταθλήματος, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με τον Βουλγαράκη να διαμορφώνει το 1-0. Η αντίδραση ήταν άμεση καθώς ο Μυλωνάκης ισοφάρισε αρχικά και στη συνέχεια ο Γούνας με δυο διαδοχικά τέρματα διαμόρφωσε το 3-1 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ρυθμός έπεσε στη διάρκεια της 2ης περιόδου, ο Γενηδουνιάς σκόραρε το μοναδικό τέρμα για το 4-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο 3ο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός σκόραρε με τους Ομπράντοβιτς, Φουντούλη για το επιμέρους 2-0 που διαμόρφωσε στο 1-6 τον δείκτη του σκορ και έφτασε στην τελική επικράτηση με 9-3 στην τελευταία περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-1, 0-2, 2-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Βουλγαράκης (6:47), 1-1 Μυλωνάκης (6:20), 1-2 Γούνας (4:09), 1-3 Γούνας (2:05)

2ο οκτάλεπτο: 1-4 Γενηδουνιάς (4:10)

3ο οκτάλεπτο: 1-5 Ομπράντοβιτς (6:50), 1-6 Φουντούλης (3:14)

4ο οκτάλεπτο: 1-7 Aργυρόπουλος (4:40), 2-7 Νάστραν (2:30), 2-8 Φουντούλης (1:32), 3-8 Πετρόχειλος (0:53), 3-9 Ομπράντοβιτς (0:15)

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Παπαδόπουλος Τρ., Πετρόχειλος 1, Νάστραν 1, Χατζηκυριακάκης, Μπατάκης, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης, Μπαριωτάκης, Κατσουλάκης, Αγιοργούσης, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Αποστολάκης, Λειψάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Κάκαρης, Γούνας 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Ομπράντοβιτς 2, Χαλυβόπουλος Αρ.

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Καζούλης

Αλυτάρχης: Νίκος Βλαζάκης