ΑΕΚ: “Πέρασε” από τον Διαγόρα – “παίζει” τον τίτλο κόντρα στον Προμηθέα

Η έκπληξη του φετινού Κυπέλλου Ελλάδος, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την ημιτελική φάση του θεσμού. Η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει σχετικά εύκολα από το Αιγάλεω και να προκριθεί με 71-89.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να παλέψουν, όμως η ΑΕΚ ξεκίνησε να ανοίγει τη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στους 23 πόντους και να “καθαρίσει” από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Τελικά η ΑΕΚ επικράτησε με 71-89 και για δεύτερη φορά την τελευταία τριετία και 12η συνολικά, η ΑΕΚ προκρίθηκε σε τελικό Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πατρών την Κυριακή!

Ο αρχηγός της Ένωσης, Γιόνας Ματσιούλις, είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ρογκαβόπουλος πρόσθεσε 14 πόντους (με 4/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έκανε το 2-9 έπειτα από τρίποντο (4′). Ο Καράμπουλας απάντησε με δικό του τρίποντο και έκανε το 5-9 (5′). Ο Ρέι πέτυχε το δεύτερο του τρίποντο και έφτασε το double score, 7-14 (5′). Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε ακόμα ένα λάθος και ο Σλότερ σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 9-18 (8′). Ο Αγγελόπουλος με ένα μακρινό τρίποντο μείωσε σε 12-18 (9′). Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες στο 13-18.

Ο Γιαννόπουλος με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 16-25 (13′). Ο Καρασταμάτης ευστόχησε σε τρίποντο σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό και μείωσε σημαντικά στο σκορ, 23-27 (15′). Ο Διαγόρας κατάφερε να ισοφαρίσει, έπειτα από σερί 5-0, καθώς έκανε το 28-28 (17′). Ο Ρογκαβόπουλος απάντησε με τρίποντο, για το 28-31 (17′). Η ΑΕΚ είχε πολύ γρήγορα σερί 0-11 και επανέφερε την τάξη, 28-39 (18′). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την διαφορά ποιότητας και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 30-41.

Ο Ρογκαβόπουλος πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 21 πόντους, με την ΑΕΚ να πραγματοποιεί κυριαρχική εμφάνιση και να καθαρίζει από νωρίς το ματς (24′). Ο Ρογκαβόπουλος σκόραρε και πάλι και ανεβασε το σκορ σε 37-61 (26′). Ο Σλότερ με κάρφωμα διαμόρφωσε το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά σε 43-70.

Οι γηπεδούχοι με σερί 8-0, μείωσαν σε 51-70 (32′). Ο Τσαλμερς πέτυχε καλάθι και ανέβασε τη διαφορά στους 21 πόντους, με το σκορ στο 59-80 (35′). Ο Αγγελόπουλος σκόραρε με σουτ τριών πόντων για ακόμη μια φορά και διαμόρφωσε το σκορ σε 69-87. Το τελικό σκορ ήταν το 71-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89.