Η Εϊμπάρ “σόκαρε” την Βαλένθια

Ήττα-σοκ με 0-1 γνώρισε η Βαλένθια στο Μεστάγια από την Εϊμπάρ, για την 35η αγωνιστική της La liga.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν το μυαλό τους στον προσεχή αγώνα με την Άρσεναλ για το Europa League και το πλήρωσαν με ήττα από την αδιάφορη Εϊμπάρ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Τσάρλες στις καθυστερήσεις (90+3′).

Αποτέλεσμα που απομακρύνει τις «νυχτερίδες» από την  τέταρτη θέση και την έξοδο στο επόμενο  Champions League, καθώς βρίσκεται στην 6η θέση με τρεις βαθμούς διαφορά από την 4η Σεβίλλη και Χετάφε (που έχουν ματς λιγότερο). Ακόμα, μπήκαν σε μπελάδες όσον αφορά και την έκτη θέση, καθώς η Μπιλμπάο καραδοκεί στην 7η με -2.

Πλεόν το σύνολο του Μαρθελίνο κοιτάζει τον επόμενο αγώνα για τα ημιτελικά του Europa League κόντρα στην Άρσεναλ.