Η Χίμκι στην ευρωλίγκα

Η Χίμκι επικράτησε με 93-92 της Ούνιξ και έκανε το 3-1 στην μεταξύ τους ημιτελική σειρά παίρνοντας εκτός από την πρόκριση για τους τελικούς της VTB και το εισιτήριο για την ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα, ωστόσο στην τρίτη περίοδο η Χίμκι με το κλασικό της «run n gun» παιχνίδι κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση.

Για τους Μοσχοβίτες ξεχώρισαν οι Σβεντ (32π., 10ασ.) και Τίμα (24π. με 4/6τρ.).

Για την Ούνικς πρωταγωνίστησαν οι Μόργκαν (27π.) και Σμιθ (19π.) ενώ ήταν εκτός αποστολής ο Πιέρια Χένρι.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 44-49, 67-67, 92-91