Ιδανική συνέχεια για την Εθνική Κορασίδων

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-17 η Εθνική Κορασίδων, η οποία νίκησε με 3-0 τη Γεωργία στο Γκιορ της Ουγγαρίας.

Σκόρερ για τη «γαλανόλευκη» η Ιωάννα Παπαθεοδώρου στο 4’, η Ιωάννα Παχάκη στο 38’ και η Λουκία Πρίφτη στο 44’,

Πολύ καλή εμφάνιση από τα κορίτσια του Αντώνη Πριόνα, που έφτασαν στους 4 βαθμούς.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με την Ιωάννα Παπαθεοδώρου ύστερα από ασίστ της συνωνόματής της, Παχάκη.

Στο 38ο λεπτό η Ιωάννα Παχάκη σκόραρε για το 2-0 μετά από ασίστ της Λουκίας Πρίφτη.

Ενώ στο 44ο λεπτό ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 με την Λουκία Πρίφτη και ασίστ της Παχάκη.

Η Εθνική είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς να επιτρέψει στις αντίπαλες παίκτριες να απειλήσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες δημιούργησαν και άλλες φάσεις, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ με το 3-0 να παραμένει ως το τέλος.

Ελλάδα (Αντώνης Πριόνας): Βλασιάδου, Τσουκαλά, Βασιλακάκου, Ξανθή (62’ Βοριά), Μαρκούτσα (71’ Παπαγεωργίου), Παπαθεοδώρου (76’ Τσαραντάνη), Πρίφτη (76’ Μπαξεβάνου), Παχάκη, Ακριβάκη, Γρηγοριάδη, Επανωμίτη (62’ Ράκου).

Γεωργία (Λεβάν Μπαχελίτζε): Γκαμπελάια, Κανταγκισβίλι, Ράουχ, Γκουριέλτζε, Ντανέλια, Εχίμπια, Μπεμπία (87’ Καχνιασβίλι), Μτσεκρασβίλι (79’ Ακομπίτζε), Τσουλαΐα, Τσοτσερία (73’ Ρομαντσούκι).

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Αγγλία επιβλήθηκε με 3-0 της Ουγγαρίας.

Όλα πλέον θα κριθούν στο τελευταίο ματς, την προσεχή Τετάρτη 27 Μαρτίου κόντρα στην Αγγλία, όπου η Εθνική μας ομάδα θέλει τη νίκη για να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση.

Η βαθμολογία του ομίλου πλέον είναι: Αγγλία 6, Ελλάδα 4, Ουγγαρία 1, Γεωργία 0.