Ιδανικό εντός έδρας φινάλε για τις γυναίκες του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα

Ιδανικό εντός έδρας φινάλε για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» συνέτριψαν με 79-54 την γαλλική Καρόλο για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας Γυναικών στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας», πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση, φτάνοντας στο 2-11.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και ήταν εξαιρετικά εύστοχες, ειδικά πίσω από τα 6,75, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι το +32. Έπαιξαν καλή άμυνα, ενώ ήταν εξαιρετικές και επιθετικά και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Κορυφαίες για τις νταμπλούχες Ελλάδος ήταν η Τσέσικα Τόμας με 17 πόντους και 4 ασίστ, η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 14 πόντους και η Λικέντρα Τζόνσον με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από τις ηττημένες η Σάρα Σεβοζόν είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το ματς

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις Τίκβιτς, Παυλοπούλου και Τόμας να δίνουν το προβάδισμα με 9-5. Στη συνέχεια, με ένα επιμέρους 7-2, το σκορ ανέβηκε στο 16-7, ξανά με τις Τίκβιτς και Παυλοπούλου. Ένα τρίποντο της Τόμας έκανε το 21-10 και ανέβασε τη διαφορά στο διψήφιο. Δύο βολές της Σωτηρίου και ένα δίποντο της Λίτσι, έφεραν το 25-10 και τι +15. Ένα εντυπωσιακότατο buzzer beater τρίποντο, σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου από την Κατερίνα Σωτηρίου, έφερε το 28-12 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η γραμμή των 6,75 ανέβασε και άλλο το σκορ, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου αυτή τη φορά, που έκανε το 31-14 και το +17. Η ίδια αμέσως μετά με δίποντο έκανε το 33-14 και το +19. Με 2 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, η Τόμας έκανε το 41-21 και στη συνέχεια η Νικολοπούλου με 1 στις 2 βολές το 42-21. Η Τζέσικα Τόμας με τρίποντο ανέβασε το δείκτη στο 44-21. Το ημίχρονο έληξε με 46-21 με το +25 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνη την ώρα.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο. Με γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και εύστοχες επιθέσεις από πλευράς Ολυμπιακού, με τις Παυλοπούλου, Τόμας και Τζόνσον, το σκορ ανέβηκε στο 60-28 με το +32 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά. Σε εκείνο το σημείο οι Σταμολάμπρου με τρίποντο και η Τίκβιτς με υποδειγματικό λέι απ, έφεραν το 67-41 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο μέρος.

Στην τελευταία περίοδο, ο ρυθμός έπεσε. Με βολές της Τζόνσον αφενός και της Πέτερς αφετέρου, το σκορ πήγε στο 68-46. Η Τζόνσον με λέι απ έκανε το 70-48 με 6 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Η Αφροδίτη Κοσμά με τρίποντο στη λήξη μιας επίθεσης, έκανε το 73-50, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Αγγελική Νικολοπούλου έκανε το 76-50. Τα τελευταία λεπτά είδαμε μια αμιγώς ελληνική πεντάδα (Σταμολάμπρου, Σωτηρίου, Σταμάτη, Λίτσι, Αυτζή), με την οποία ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με 79-54.

Πλέον, οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού ολοκληρώνονται την επόμενη Τετάρτη στην Ισπανία κόντρα στην Αβενίδα.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 18-9, 21-20, 12-13.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή 1, Κοσμά 5 (1), Λίτση 2, Σωτηρίου 9 (1), Σταμολάμπρου 5 (1), Τζόνσον 10, Νικολοπούλου 8 (1), Παυλοπούλου 14 (2). Σταμάτη 2, Τόμας 17 (3), Τίκοβιτς 6.

Καρόλο (Γερνό): Μπουδερά 10 (2), Σεβανιόν 14 (4), Φιλίπ 12 (1), Χρουσκακόβα 6, Λιούις 2, Παγιέ 1, Πίτερς 9.