Και στην ούγια να γράφει Πιτίνο

Αυτόν τον Παναθηναϊκό θέλει να βλέπει ο κόσμος της ομάδας. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάπιαν στο φλεγομένο ΟΑΚΑ με 96-84  την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 15η αγωνιστική της ευρωλίγκας σε ένα ονειρικό ντεμπούτο για τον Ρικ Πιτίνο στον πάγκο της ομάδας.

Με αυτήν την νίκη οι πρωταθλητές ανέβηκαν στο 7-8 και πάνε με άλλο αέρα στο ΣΕΦ για το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής της πρώτης της Β γύρου. Παράλληλα η ΤΣΣΚΑ υπέστη την 4η φετινή της ήττα και υποχώρησε αρκετά στην μάχη για τις δυο πρώτες θέσεις.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πραγματοποιήσε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι και με άξονα την πολύ καλή του άμυνα κατάφερε και εγκλώβισε τα ατού της ΤΣΣΚΑ ενώ στην επίθεση ο Ρικ Πιτίνο είδε όλους τους παίκτες του να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι σε έναν επιθετικό πλουραλισμό βγαλμένο από τις σκέψεις του Αμερικανού κόουτς.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης το δεύτερο δεκάλεπτο όταν το επιμέρους σκορ ήταν 39-19 με τον Παναθηναϊκό να βάζει τις βάσεις για τον θρίαμβο επί της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Ονειρική επανεμφάνιση για τον Ιωάννη Παπαπέτρου που σημείωσε 17 πόντους δείχνοντας πόσο σημαντική ήταν η απουσία του όλο αυτό το διάστημα. Διπλά στον Έλληνα φόργουορντ ο Καλάθης με 14 πόντους και με 2 πολύ μεγάλα και σημαντικά τρίποντα, ενώ πολύ καλά πήγαν και οι Λάσμε με 13 και Λεκαβίτσιους με 11 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 10-5 χάρις σε καλάθια τόσο από τον Κλάιμπερν όσο και από τους Ντε Κολό και Πέτερς. Ματ Λοτζέσκι και Στεφαν Λάσμε πήραν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ από το χερι και κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα (13-11) στους πρωταθλητές Ελλάδας με τον Κλάιμπερν όμως να ισοφαρίζει σε 13-13. Σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ «έτρεξε» ένα σερί  0-5 και προηγήθηκε με 16-13 πριν ο Τζέιμς με καλάθι μειώσει σε 15-16. Ο Νάντο Ντε Κολό με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα με 4 πόντους στην ΤΣΣΚΑ, προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου(19-26).

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε παθιασμένα και με σύμμαχο την πολύ καλή και πιεστική άμυνα κατάφερε να εγκλωβίσει τα ατού της ΤΣΣΚΑ ενώ παράλληλα Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους σκόραραν με τους πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 37-35. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» πέταγαν φλόγες στην επίθεση ενώ στην άμυνα η πίεση τους ανάγκαζε συνεχώς τους Ρώσους σε κακές επιλογές. Ο Λεκαβίτσιους συνέχιζε να σκοράρει τόσο με δίποντα όσο και με τρίποντα με τον Τόμας να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο και φάουλ. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ολοκλήρωσε το καλύτερο φετινό του δεκάλεπτο έχοντας πάρει διψήφια διαφορά στο σκορ(55-44).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα των δέκα πόντων(61-51) χάρις σε καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου την ίδια στιγμή που στο πίσω μέρος του παρκέ η άμυνα των πρωταθλητών ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική.  Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να μπει και πάλι μέσα στην αναμέτρηση και κατάφερε να μειώσει σε 63-58 με τον Παναθηναϊκό όμως να απαντάει αμέσως και με ένα γρήγορο 5-0 να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια διαφορά(68-58). Η ΤΣΣΚΑ μείωσε με βολές σε 68-60 με τον Μήτογλου να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων για το 71-60 και το +11 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Ο Κλάιμπερν πάλι από τη γραμμή των βολών έκανε το 71-62 με τον Παπαπέτρου με ½ βολές να γράφει το 72-62 που ήταν το τελικό μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ένα γρήγορο 0-8 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μείωσε σε 72-70 αναγκάζοντας τον Ρικ Πιτίνο να καλέσει αμέσως ταιμ αουτ προκειμένου να ηρεμήσει τους παίκτες του. Ο Λάσμε με ½ βολές έκανε το 73-70 δίνοντας αέρα 3 πόντων στην ομάδα του. Ο Νικ Καλάθης με τρίποντο έκανε μέσα σε αποθέωση το 76-70 με τον Ιτούδη να καλεί αμέσως ταιμ αουτ. Ντε Σον Τόμας και Ντίνος Μήτογλου συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να πετυχαίνει καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 78-70 των πρωταθλητών Ελλάδος. Ο Ντε Σον Τόμας με καλάθι και φάουλ έκανε το 83-72 με το ΟΑΚΑ να φλέγεται. Ο Ρικ Πιτίνο με συνεχείς αλλαγές ανακάτευε την τράπουλα δίνοντας ανάσες εκεί που χρειαζόταν η ομάδα. Αποτέλεσμα ήταν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να προηγείται με 87-75 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με τις βάσεις της νίκης να έχουν μπει το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ με το φωτεινό ταμπλώ να δείχνει στο τέλος 96-84 και να υπογράφει την 7η νίκη των “πρασίνων” την ίδια στιγμή που ο κόσμος της ομάδας ζητούσε το διπλό  κόντρα στον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ την επόμενη αγωνιστική.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης, Λάσμε 13 (4/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Παπαπέτρου 17 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Παππάς 2, Γκιστ 11 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 6 (1), Μήτογλου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (2), Μπολομπόι, Πίτερς 6 (2), Ροντρίγκεθ 2, Κλάιμπερν 24 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 5 (1), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 5 (3/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κοψίματα), Χάντερ 11 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/44 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 18/27 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/38 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 25/36 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη