Κατέκτησε το τρόπαιο ο Τιεμ κόντρα στον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε αρκετά καλά έχοντας αρκετές ευκαιρίες,  αλλά ο Ντομινίκ Τιεμ ήταν αυτός που πανηγύρισε στον τελικό του Πεκίνου καθως αναδείχθηκε πρωταθλητής στο China Open.

Ο Αυστριακός επικράτησε επί του Έλληνα τενίστα με 3-6, 6-4, 6-1, σε 2 ώρες και 11 λεπτά.

Ο Τιεμ, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.5 στην παγκόσμια κατάταξη, τελείωσε τον τρομερό αγώνα του με 35 winner και 22 αβίαστα λάθη. Ο Τσιτσιπάς είχε 31 winner και 29 λάθη, με τα στατιστικά του να είναι πολύ καλύτερα στα πρώτα δυο σετ.

Ο Τιεμ έχει κερδίσει τέσσερις φορές τον Τσιτσιπά σε 6 αναμετρήσεις (4-2) και έφτασε στους 4 τίτλους στο 2019.