“Κλείδωσαν” οι προκρίσεις στο Ευρωπαϊκό Νεανίδων

Ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.

Για τον πρώτο όμιλο, η Γαλλία επιβλήθηκε με 3-1 της Ολλανδίας στο Πέισλι, κλειδώνοντας μαθηματικά την πρόκρισή της στα ημιτελικά. Σκόρερ για τις Γαλλίδες η Φέλερ στο 5′ και η Μάλαρντ στο 85′ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με δύο σχεδόν πανομοιότυπα τέρματα. Για τις Ολλανδέζες ισοφάρισε προσωρινά η Φαν ντε Φέλντε στο 7′.

Η Νορβηγία νίκησε 4-0 την οικοδέσποινα Σκωτία στη Γλασκώβη, αφήνοντάς την εκτός συνέχειας. Σκόρερ για τις Νορβηγίδες οι Μπράγκσταντ στο 21′, Γιόσενταλ στο 24′, Όλσεν στι 45′ και Νίγκαρντ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Για τον δεύτερο όμιλο, Ισπανία και Γερμανία “καθάρισαν” την πρόκρισή τους και την τελευταία αγωνιστική που παίζουν μεταξύ τους θα μάθουμε με ποια σειρά θα τερματίσουν.

Οι Ισπανίδες λοιπόν, νίκησαν με 1-0 την Αγγλία στο Στέρλινγκ, με τέρμα της Καρμόνα στο 82ο λεπτό.

Ενώ η Γερμανία, επιβλήθηκε με το… χορταστικό 5-0 του Βελγίου στο Περθ. Ανιόμι στο 35′ και στο 58′, Κρουμπίγκελ στο 41′, Κέσλερ στο 53′ και Έμπερτ στο 81′, οι σκόρερ για τις Γερμανίδες.