Μεγάλη νίκη για τη Ντόρτμουντ

Μεγάλη νίκη πήρε η Ντόρτμουντ, ενώ και η Λεβερκούζεν νίκησε την Πάντερμπορν, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Bundesliga.

Φράιμπουργκ-Μάιντς

Με 3-0 νίκησε η Φράιμπουργκ τη Μάιντς.

Οι γηπεδούχοι… πήραν μπρος στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού. Ο Χολερ στο 81ο λεπτό έκανε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Σχμιντ έκανε το 2-0. Με εύστοχο πέναλτι ο Γουλντσμιντχ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε με το… δεξί στο γερμανικό πρωτάθλημα αφού επικράτησε με 4-1 απέναντι στην Άουγκσμπουργκ.

Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νιντερλενχνερ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Αλκάθερ έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Σάντσο στο 51’ μετά από πάσα του Βίτσελ σκόραρε και έγραψε το 2-1 για τη Ντόρτμουντ.

Ο Ρόις στο 57’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 και δυο λεπτά αργότερα ο Αλκάθερ ήρθε να κάνει το 4-1.

Το… τελειωτικό χτύπημα στους φιλοξενούμενους έδωσε στο 82ο λεπτό ο Μπραντ.

Βόλφσπουργκ-Κολωνία

Την ίδια ώρα η Βόλφσμπουργκ νίκησε με 2-0 την Κολωνία.

Ο Άρνολντ μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Το τελικό 2-0 το διαμόρφωσε στο 60’ ο Γουεργκοστ, έπειτα από πάσα του Σλάγκερ.

Λεβερκούζεν-Πάντερμπορν

Με 3-2 επικράτησε η Λεβερκούζεν απέναντι στην Πάντερμπορν.

Ως βασικός με τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε και ο 21χρονος ομογενής Σεμπάστιαν Βασιλειάδης.

Στο 10ο λεπτό ο Μπέιλι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα με τον Μικελ. Ο Χάβερτς στο 19’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και η Λεβερκούζεν πέρασε ξανά μπροστά, όμως έξι λεπτά αργότερα ο Μαμπα έφερε ξανά το ματς στα ίσα.

Στο 69’ ο Βόλαντ, μετά από ασίστ του Βεντέλ, σκόραρε και χάρισε στους γηπεδούχους τη νίκη.

Βέρντερ Βρέμης-Φορτούνα Ντίσελντορφ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Φορτούνα με 3-1 κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, στην έδρα της δεύτερης.

Ο Χενινγκς στο 36’ έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 47’ ο Εγκενστάιν έφερε το ματς στα ίσα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Καραμάν έκανε το 1-2.

Το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους το πέτυχε ο Αϊχάν στο 64ο λεπτό.

Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ-Σάλκε

“Λευκή” ισοπαλία ανάμεσα στην Γκλάντμπαχ και τη Σάλκε, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.