Με ανατροπή νίκησαν Παρί ΣΖ και Στρασβούργο

Για την 17η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με ανατροπή την Μονπελιέ, η Μονακό υπέταξε την Αμιέν, το Στρασβούργο πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Τουλούζ, η Νις διέλυσε την Μετς και η Ρεν πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Ανζέ.

Μονπελιέ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 3-1 τη Μονπελιέ στο Στάντε ντε λα Μοσόν. Ολοκληρωτική εμφάνιση από τους Παριζιάνους, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από μία κόντρα.

Από σουτ που έγινε στο 41′, η μπάλα κόντραρε στον Παρέδες και κατέληξε στην εστία του Νάβας, χρεώνοντας το ως αυτογκόλ (1-0).

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 74′, ο Νεϊμάρ ισοφάρισε (1-1). Μέσα σε δύο λεπτά (76′), οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με σουτ του Εμπαπέ σε τετ α τετ (1-2).

Από ακόμα ένα τετ α τετ στο 81′, κλείδωσε το τρίποντο ο Βραζιλιάνος επιθετικός (1-3).

Μονακό-Αμιέν 3-0

Η Μονακό νίκησε με 3-0 την Αμιέν εντός έδρας. Ένα ημίχρονο άντεξαν οι φιλοξενούμενοι, κρατώντας το 0-0.

Ο Μπεν Γεντέρ άνοιξε το σκορ υπέρ των Μονεγάσκων στο 62′ (1-0). Διπλασίασε τα τέρματα στο 66′ ο Μαριπάν (2-0) και ο Κεϊτά κλείδωσε το τρίποντο στο 69′ (3-0).

Στρασβούργο-Τουλούζ 4-2

Το Στρασβούργο πήρε το τρίποντο κόντρα στη Τουλούζ, νικώντας την με 4-2.

Ο Ισιμάτ-Μιρίν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μόλις στο 3′ (0-1). Γρήγορη απάντηση από τον Κονέ στο 7′, όταν και ισοφάρισε (1-1). Ο Τόμασον ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 26′ (2-1). Το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Αζόρκε στο 48′ (3-1). Στο παιχνίδι έβαλε την ομάδα του Κομπουάρε ο Σεντ στο 50′ (3-2). Ξανά προβάδισμα δύο γκολ έδωσε Μοτίμπα στο 75′ (4-2).

Νις-Μετς 4-1

Η Νις νίκησε με μεγάλη άνεση την Μετς, όπως αντικατοπτρίζει και το τελικό 4-1.

Ο Σίπριεν άνοιξε το σκορ στο 9′ (1-0). Διπλασίασε το προβάδισμα στο 41′ ο ίδιος παικτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (2-0). Ο Γκανάγκο πέτυχε το τρίτο γκολ στο 59′ (3-0). Το σκορ μείωσε ο Νιάν στο 74′ (3-1). Το τρίποντο κλείδωσε στο 75′ ο Λες Μελού (4-1).

Ρεν-Ανζέ 2-1

Η Ρεν νίκησε σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις και τελικό σκορ 2-1 την Ανζέ.

Ο Νιάνγκ πέτυχε το πρώτο γκολ στο 24′ (1-0). Στο 80′, ο ίδιος έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων (2-0). Η μείωση ήρθε αργά με τον Αλιούι στο 90+3′ (2-1).