Με μάγκικη ανατροπή η Βαλένθια πλησιάζει Ευρώπη!

Η Βαλένθια πήρε σημαντική νίκη με 1-2 επί της Θέλτα στο Μπαλαϊδος, για την 20η αγωνιστική της La Liga.

Οι νυχτερίδες αν και βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν στην επανάληψη να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το τρίποντο. Πλέον πλησίασαν την Χετάφε (31π.) στην 6η θέση και μπαίνουν για τα καλά στο παιχνίδι για τις  θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη (ισόβαθμη με την Μπέτις -26π.).

Από την άλλη, η Θέλτα βρίσκεται σε μπελάδες, καθώς δεν κατάφερε να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη που οδηγεί στον υποβιβασμό (17η με 21π.).

Στο 40ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Αραούχο, όμως η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 71′ με τον Φεράν Τόρες και στο 84ο λεπτό πέτυχε την ανατροπή με τον Ροντρίγκο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.