Με την πλάτη στον τοίχο πλέον

Ένας κακός, νευρικός και άστοχος Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Μαδρίτη και ηττήθηκε με 78-63 από τη Ρεάλ στο Game 2 των προημιτελικών και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την Ευρωπαϊκή του συνέχεια.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν ανταγωνιστικοί και μοιραία είδαν τους παίκτες της Ρεάλ να κάνουν το 2-0 και να θέλουν μία νίκη για να βρεθούν στη Βιτόρια.

Η Ρεάλ πίεσε από την αρχή εξουδετέρωσε τον Νίκ Καλάθη και βγάζοντας ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έφτασε με άνεση στο ρόζ φύλλο αγώνα.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η πρώτη περίοδος  όταν η Ρεάλ με ένα επιμέρους 11-0 μετέτρεψε το 5-4 στο 16-4 βάζοντας τις βάσεις για την νίκη, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Με 3/15 δίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός που είχε μία ασίστ για πέντε λάθη, 0/7 σουτ είχε στο ημίχρονο ο Νικ Καλάθης, 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ είχε ο Φακούντο Καμπάτσο.

Οι πράσινοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 36.6% στο δίποντο, ποσοστό απογοητευτικό για μια ομάδα που δεν έχει καλό περιφερειακό σουτ, την ώρα που οι Ισπανοί μετρούσαν 13/27 τρίποντα αλλά είχαν και 5/13 βολές, τομέα που θα πρέπει να βελτιώσουν για το ματς (ή τα ματς) στο ΟΑΚΑ.

Καμπάτσο με 13 και Τέιλορ με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Ρεάλ, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Τόμας με 13 και Κιλπάτρικ με 10.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Ρεάλ άρχιζε να βρίσκει ρυθμό και με σύμμαχο την ευστοχία της από τη γραμμή του τρίποντου προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με 14-4 κάτι που ανάγκασε τον Πιτίνο να καλέσει ταιμ αουτ προκειμένου να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του. Στη συνέχεια το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε με τη Ρεάλ να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ κάτι που αποτυπώθηκε και από το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου(21-8).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ρεάλ διατηρούσε το προβάδισμα με άνεση το προβάδισμα(27-13 στο 13’) καθώς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Ο Παναθηναϊκός με πόντους των Γκίστ και Βουγιούκα  μείωσε στους δέκα πόντους τη διαφορά(27-17) με τον Πρέπελιτς όμως να επαναφέρει το σκορ στο +13(33-20). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με 35-26.

Ο Κιλπάτρικ με 5 συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου μείωσε στο -7 για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ(48-41) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Η Ρεάλ όμως είχε τις λύσεις και τις απαντήσεις  ,πίεσε, έβγαλε ενέργεια και προηγήθηκε με 52-37 γεγονός που ανάγκασε τον Πιτίνο να καλέσει ταιμ αουτ καθώς έβλεπε ότι τίποτα δεν δούλευε στο παρκέ για την ομάδα του. Η κυριαρχία της Ρεάλ στο παιχνίδι συνεχίστηκε καθώς σκόραρε συνεχώς και από παντού(56-38 στο 29’), μάλιστα η μπίλια του σκορ έκατσε στο +20(61-41) για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Στην τελευταία περίοδο το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου με τη Ρεάλ να είναι η απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης και να διατηρεί με άνεση το μεγάλο προβάδισμα την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ να βρει το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι(71-53 στο 26’). Στα τελευταία 4 λεπτά δεν άλλα κάτι με τη Ρέαλ να φτάνει εύκολα στην νίκη με 78-63 με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον στο ΟΑΚΑ εκεί όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα προσπαθήσει αρχικώς να μειώσει και στη συνέχεια να ισοφαρίσει για να γυρίσει και πάλι στην Μαδρίτη για το 5ο και καθοριστικό παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 10 (4/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φερνάντεθ 3 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμπάτσο 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα), Αγιόν 10, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 6 (6 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 9 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (2), Λάνγκφορντ 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 7 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 6 (1), Κιλπάτρικ 10 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 1 (0/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μήτογλου

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 17/31 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 5/13 βολές, 35 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 4 επιθετικά), 22 ασίστ, 13 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/15 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 17 λάθη