Νίκες με φόντο την Ευρώπη για Λιλ και Ρεν

Σε τροχιά Ευρώπης παραμένει η Λιλ που επικράτησε της Λυών με 1-0 στο «Πιερ Μορουά» στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ligue 1. Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους “λιλουά” να πετύχουν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με τον Ρεμί στο 33’ για το 1-0. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 49 πόντους μόλις ένα πίσω από την τρίτη Ρεν.

Η Ρεν σκόρπισε την Μονπελιέ με 5-0 στο «Στάδιο Ρουτ ντε Λοριάν» και έφτασε έτσι τους 50 βαθμούς. Από το ξεκίνημα μπήκε δυνατά και μόλις στο 9’ προηγήθηκε με τον αριστερό της μπακ Φαϊτού Μαουασά για το 1-0.

Η Μονπελιέ, η οποία προερχόταν από μόλις μία εκτός έδρας νίκη, άγγιξε την ισοφάριση στο 23’, όταν ο Ντελόρ σημάδεψε το δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αντριάν Ουνού διπλασίασε το προβάδισμα της Ρεν. Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την όγδοη νίκη τους στο 68’ με τον Φλαβιάν Ταΐ και έφτασαν στον θρίαμβο με δύο πέναλτι στο 73’ με τον Ρομέν Ντελ Καστίγιο και στο 87’ με τον Ουνού που διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Σεντ Ετιέν και Μπορντό στο «Ζοφρουά-Γκισάρ». Ο Μάτζα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ωστόσο το γκολ του Μπουανγκά στο 67’ διαμόρφωσε το 1-1 για τους «στεφανουά», οι οποίοι έμειναν χωρίς νίκη για όγδοο σερί παιχνίδι. Πλέον βρίσκονται μόλις στο +3 από την «επικίνδυνη ζώνη» του υποβιβασμού με 30 βαθμούς. Αντίθετα η Μπορντό έφτασε τους 37.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή (6/3)

Μαρσέιγ – Αμιάν 2-2 (45+1′ Σανσόν, 57′ Παγιέ – 83′ Γκιρασί, 90+6′ Γκόντος)

Σάββατο (7/3)

Στρασμπούρ – Παρί Σεν Ζερμέν (αναβολή)

Ανζέ – Ναντ 2-0 (48’ Μπομπισόν, 53’ Τομάς)

Μετς – Νιμ 2-1 (7’ Ενγκέ, 81’ Μπόι – 49’ Nτο)

Νις – Μονακό 2-1 (59’ , 90+3’ Ντόλμπεργκ – 32’ Μπεν Γεντέρ)

Ντιζόν – Τουλούζ 2-1 (40’ Μεντίλ, 53’ Αγκέρντ – 41’ Μποϊσγκάρ)

Ρεμς – Μπρεστ 1-0 (37’ Τουρέ)

Κυριακή (8/3)

Σεντ Ετιέν – Μπορντό 1-1 (68’ Μπουάνγκα – 65’ Μάτζα)

Ρεν – Μονπελιέ 5-0 (9′ Μαουασά, 28′, 87′ πέν. Ουνού, 68′ Ταΐ, 73′ πέν. Ντελ Καστίγιο)