Νίκησε το Καζακστάν η Εθνική Νεανίδων

Με μια ευρεία νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19 η Εθνική νεανίδων, η οποία συνέτριψε με 8-0 του Καζακστάν στην Ισλανδία.

Έτσι, η ομάδα της Κατερίνας Φαλίδα τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου, έχοντας 3 βαθμούς, ωστόσο λόγω της διαφοράς τερμάτων δεν κατάφερε να προκριθεί ως καλύτερη τρίτη.

Στο 15ο λεπτό, η Λουκία Πρίφτη άνοιξε το σκορ, ύστερα από ασίστ της Χρύσας Βοϊλά.

Στο 25’ η Βοϊλά κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ η Αλεξία Μικρούλη, κάνοντας το 2-0.

Η Χρύσα Βοϊλά στο 29ο λεπτό, σκόραρε για το 3-0. Η ίδια, στο 55ο λεπτό έκανε το 4-0.

Στο 60ο λεπτό, η Ιωάννα Παχάκη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Η Μικρούλη στο 62’ έκανε το 6-0.

Η Ελένη Σαΐχ στο 69’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 7-0.

Τέλος, στο 85’ η Ειρήνη Γατούδη διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

Καζακστάν (Πιοτρ Πακ): Μπουρντάκοβα (65’ Οραζμπένκοβα), Κουζτάι (46’ Νάρμπεκ, 72’ Χασάνοβα), Σαντίκοβα, Σαλμουχανμπέτοβα (46’ Μπουρόβα), Αρούνοβα, Τασμέτ (68’Σαϊλαουμπέκιζι ), Μπαγκουλί, Κενζετάι, Ισμαΐλοβα, Σαλμουχανμπέτοβα, Στουπίνα

Ελλάδα (Κατερίνα Φαλίδα): Ψάλτη, Βλασσοπούλου, Τσουκαλά, Ξανθή, Ακριβάκη, Πρίφτη (72’ Γατούδη), Παχάκη (80΄ Κριεζή), Μικρούλη, Μπριασούλη (64’ Αναστασιάδου), Βοΐλα (79΄Δρακογιαννάκη), Προξένου (46’ Σαΐχ)