Νίκη-βήμα πρόκρισης για την εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών νίκησε 3-1 σετ τη Φινλανδία στην 3η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκρισή της στους “16”.

Η «γαλανόλευκη» πήρε το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» στη διοργάνωση, με τις Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη να κερδίζουν τους 49 από τους 59 πόντους στην επίθεση.

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Ναράνχο ακόμη όταν έκανε ένα κακό δεύτερο σετ και είχε πρόβλημα στην υποδοχή, αλλά με υπομονή και συγκέντρωση “γύρισε” το ματς. Καθοριστική η συμβολή του Ισπανού τεχνικού από τον πάγκο, αφού στο τρίτο σετ έριξε στο ματς ως πασέρ την Παπαφωτίου και την Καλαντάτζε, που βοήθησε στο μπλοκ.

Στο τέταρτο σετ, Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη ήταν τα πρώτα «βιολιά» στην επίθεση, η Εθνική προηγήθηκε 21-18 και έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Η Φινλανδία βρήκε τρόπο και πάλι από το σερβίς για να ένα σερί 3-0 και να ισοφαρίσει σε 21-21 και με άσσο στη Στράντζαλη προηγήθηκε με 23-22.

Η τελευταία ισοφάρισε, με τη Φινλανδία να έχει δύο σετ μπολ (23-24, 24-25). Η Βασιλαντωνάκη με επίθεση έβαλε και πάλι την Εθνική μπροστά με 26-25, με τη Βλαχάκη να κάνει το 3-1.

Πλέον, η Εθνική ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του Ευρωπαϊκού κόντρα σε Βουλγαρία και Σερβία Τρίτη και Τετάρτη αντίστοιχα.

Τα σετ: 26-24, 15-24, 25-21, 27-25