Νίκη για τη Ρόμα στο «Ολίμπικο»

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ρόμα κόντρα στη Μπολόνια με 2-1 στο «Ολίμπικο», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A.

Με 41 βαθμούς, η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο, παραμένει στην πέμπτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ η Μπολόνια βρίσκεται μόλις στην δέκατη όγδοη θέση με 18 βαθμούς.

Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κολάροφ με εύστοχο πέναλτι έγραψε το 1-0 και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Φάσιο στο 73’ μετά από πάσα του Ντε Ρόσι, έκανε το 2-0.

Στο 84’ ο Σανσόνε, έπειτα από ασίστ του Σοριάνο, σκόραρε για τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Ντανίλο, Πουλγάρ, Κριστάντε, Φλορέντσι, Εντέρα, Ντικς

Ρόμα: Όλσεν, Φλορέντσι (83’ Σαντόν), Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροφ, Κριστάντε (46’ Ελ Σαράουι), Ν’ Ζόνζι, Πελεγκρίνι, Ζανιόλο, Τζέκο, Κλάιφερτ (68’ Ντε Ρόσι)

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Μπαγέ, Ντανίλο, Ελάντερ, Ντικς, Σοριάνο, Πουλγάρ (75’ Φαλτσινέλι), Πόλι (72’ Τζεμαϊλί), Εντέρα (66’ Σβάνμπεργκ), Σανταντέρ, Σανσόνε