Νίκη και δεύτερη θέση για την Ατλέτικο

Νικηφόρα πέρασε η Ατλέτικο Μαδρίτης από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, αφού επικράτησε με 1-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0) αφού καμία από τις δύο δεν κατάφερε, παρά τις επιθέσεις να βρει το γκολ. Οι «ροχιμπλάνκος» στο δεύτερο μέρος φάνηκε ότι μπήκαν για να πάρουν το τρίποντο της νίκης και στο 74’ ο Γκριεζμάν μετά από την ασίστ του Μοράτα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το μοναδικό γκολ για τους γηπεδούχους.

Η Ατλέτικο με αυτή την νίκη πέρασε στην δεύτερη θέση με 47 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της την Ρεάλ ενώ έφτασε στο -4 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Θυμίζουμε ότι οι Μανδριλένοι και οι Μπλαουγκράνα έχουν ένα λιγότερο παιχνίδι.

Σκόρερ: 74’ Γκριεζμάν

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέφσκι, Γκαλβεζ(76’ Γκαρσία), Αμπ. Μπα, Αματ, Τίτο, Σουάρεθ, Κομεσάνα, Μορένο, Εμπαρμπα(57’ Ποζο), Τρέχο(57’ Μπεμπέ), Ρ. ντε Τόμας

Ατλέτικο Μαδρίτης : Ομπλάκ, Φελίπε Λουίζ, Γκοντίν, Χιμένες, Αρίας, Βιτόλο(60’ Ντιέγκο Κοστα), Σαούλ, Ερνάντεθ(75’ Σάβιτς), Κορέα(60’ Λεμάρ), Γκριεζμάν, Μοράτα

Θέλτα – Λεβάντε 1-4

Στο άλλο ματς που διεξήχθη νωρίτερα η Λεβάντε επικράτησε με 4-1 της γηπεδούχου Θέλτα και έφτασε τους 30 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 20’ με το γκολ του Μοράλες ενώ στο 40’ ο Κόκε διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μοράλες βρήκε πάλι δίχτυα στο 62’ κόντρα στην Θέλτα η οποία έπαιζε με δέκα παίχτες λόγο της αποβολής του Μπουντεμπούζ στο 49’ αφού αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 88’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέντεζ όμως ένα λεπτό αργότερα ο Μογιοράλ διαμόρφωσε το τελικό 1-4 για τους φιλοξενούμενους.