Νικήτρια η Λεβάντε, παραπαίει η Μπιλμπάο

Η 14η αγωνιστική ολοκληρώθηκε για την Πριμέρα Ντιβιζιόν, με την Λεβάντε να υποδέχεται την Ατλέτικ Μπιλμπάο, στην Βαλένθια, κερδίζοντας με 3-0.

Οι δύο ομάδες δεν δημιουργησαν ευκαιρίες, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας. Στο 37′, ο Αντούρις προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Όιερ στάθηκε εμπόδιο. Αντιθέτως, η Λεβάντε ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου (45+4′), όταν ο Κέμα βρέθηκε στην περιοχή την κατάλληλη στιγμή, για να στείλει την μπάλα στο τέρμα, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, που σημείωσαν και δεύτερο γκολ στο 59′, με τον Καμπάνα, που πήρε το ριμπάουντ και τελείωσε την φάση. Η Λεβάντε δεν σταμάτησε εκεί, αφού αφού δέκα λεπτά αργότερα (69′), ο Ρότζερ σημείωσε το τρίτο γκολ, με τον Ερερίν να είναι αβοήθητος. Οι αλλαγές δεν βοήθησαν την ομάδα του Μπιλμπάο για να αλλάξει το αποτέλεσμα

Κίτρινες: 24′ Καμπάνα, 40′ Ρότζερ, 60′ Ρόκινα – 39′ Νούνιες, 39′ Αντούρις, 65′ Μαρτίνες, 73′ Νολασκοάιν, 85′ Σουσαέτα

Κόκκινες: 73′ Νολασκοάιν

Λεβάντε: Όιερ, Κέμα, Ρόμπερ, Καμπάκο, Τόνο, Μπάρντι, Καμπάνα, Ρόκινα (Βούξεβις 62′), Τζέισον, Μοράλες (Μάγιοραλ 88′), Ρότζερ (Μπόατενγκ 71′)

Ατλέτικ Μπιλμπάο: Ερερίν, Νολασκοάιν, Νούνιες, Μαρτίνες, Μπενάτ (Γκαρσία 70′), ντε Μάρκος, Σαν Χοσέ, Μουνιάιν, Τζανέα (Σουσαέτα 50′), Αντούρις (Κάπα 77′), Ουίλλιαμς