“Ξύπνησε” η Μονακό

Η Μονακό έδειξε το παλιό της εαυτό και επικράτησε με το επιβλητικό 5-1 της Λιλ, στο “Stade Louis II”, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Μπορεί η Λιλ να άνοιξε το σκορ μόλις στο 13′ με τον Οσιμεν, τελικά δεν ήταν αρκετό για να βγει νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής και η Μονακό ήταν εκείνη που πέτυχε την ολική ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη.

Στο 23′ ο Μαρτινς έφερε το παιχνίδι στα ίσα ενώ έξι λεπτά αργότερα στο 29′ ο Μπάλντε έκανε την ανατροπή για το 2-1. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων και τελικά στο 53′ και στο 65′ ο Μπεν Γιεντερ διαμόρφωσε το 4-1.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα λόγω τις κόκκινης του  Σουμπασιτς, στο 78′ η Μονακό κατάφερε να βρει και πέμπτο γκολ με τον Γκλικ στο 90’+3′ για το 5-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Ντιζόν – Μετς 2-2 (14′ Ντιαλό, 18′ Αμαλφιτανο, 42′ Μπάλντε, 90+2′ Μαιγκα)

Μαρσέιγ -Νιμ 3-0 (46′ Αλακουχ (αυτ.), 65′ Μπενεντετο, 82′ Παγιετ)

Μονακό – Λιλ 3-1

Μονπελιέ – Μπρεστ 4-0 (14′, 57′ Λαμπορντε, 30′ Σαβανιερ, 83′ Μολετ)

Ναντ- Ανζέ 1-2 (17′ Μπλας, 50′ Μπομπιχον , 87′ Μελαλι)

Νις – Τουλούζ 3-0 (16′ Σαρ, 19′ Μπουνταουι, 40′ Λες Μελου)

Παρί Σεν Ζερμέν – Αμιέν 4-1 (10′, 65′  Εμπαπε, 47′ Νεϊμάρ,70′ Μεντόζα, 84′ Ικαρντι)

Ρεμς – Λιόν 1-1 (9′ Τουσαρτ, 44′ (πεν.))

Ρεν –  Μπορντό 1-0 ( 82′ Νιανγκ)

Στρασβούργο – Σεντ Ετιέν 2-1 ( 22′ Αζορ, 62′ Τόμασον)