Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στη Σκωτία.

Γαλλία, Ολλανδία, Γερμανία και Ισπανία είναι η τετράδα των ημιτελικών και μία από αυτές θα κατακτήσει το τρόπαιο.

Για τον πρώτο όμιλο, Γαλλία και Νορβηγία ήρθαν ισόπαλες 3-3 στη Γλασκώβη. Σκόρερ για τις Γαλλίδες οι Αζαρό στο 9’, η Μπεσό στο 34’ και η Μαλάρ στο 77’, ενώ για τις Νορβηγίδες σκόραραν οι Μπράγκσταντ στο 12’ και το 40’ και η Χέρτε στο 89’.

Η Ολλανδία νίκησε με 4-0 τη Σκωτία στο Πέισλι, και έγινε η τέταρτη ομάδα που θα πέρασε στα ημιτελικά. Για τις «οράνιε» σκόραραν οι Γουίλμς στο 8’, η Ολίσλαγκερς στο 33’ και η Ντορν στο 81’ και στο 90’.

Για τον δεύτερο όμιλο, στο Στέρλινγκ, Γερμανία και Ισπανία έμειναν στο 0-0 και πέρασαν μαζί στην ημιτελική φάση. Οι Γερμανίδες ως επικεφαλής, οι Ισπανίδες ως δεύτερες, ισοβαθμώντας στους 7 βαθμούς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, στο Περθ, η Αγγλία νίκησε 1-0 το Βέλγιο, με γκολ της Σάλμον στο 26ο λεπτό, σε μια νίκη γοήτρου.