Ονειρικός Παναθηναϊκός, διέλυσε την ΑΕΚ

Για την 23η και εμβόλιμη αγωνιστική η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και ηττήθηκε με την μεγάλη διαφορά των 32 πόντων 72-104.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά με 8-4 με τον Χάντερ να σκοράρει 6 πόντους. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 11-12 με τον Βουγιούκα. Με σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός έκανε το 11-18 στο 8′.Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πολύ καλη παρουσία του και πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 18-27.

Η διαφορα των 9 πόντων παρέμεινε και στα πρώτα δύο λεπτα της δευτέρης περιόδου. Το Τριφύλλι, εκανε πάρτι κάτω από το καλάθι και σιγά σιγά ανέβαζε την διαφορά η οποία 4′ πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν στους 12(27-39). Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν στους 17(29-46, 32-49) ενώ το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους πράσινους με 37-55.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πάλεψε όσο μπορούσε και μέχρι το 6ο λεπτό η διαφορά ήταν στος 17(48-65). Έπειτα ο Παναθηναικός ανέβασε στροφές τις οποίες δεν άφησε ποτε και νίκησε πολύ ευκολα την Βασίλισσα με 72-104.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-55, 54-80, 72-104

ΑΕΚ: Τζέιμς 10, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 12, Λαρεντζάκης 11 (1), Μωραϊτης 7 (2), Γκρίφι 2, Σαντ Ρος 5 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 6 (2), Χάντερ 14
Παναθηναϊκός: Τόμας 18 (2), Λάνγκφορντ 11, Παπαγιάννης 17, Παπαπέτρου 2, Γκιστ 8, Βουγιούκας 12, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 12, Κιλπάτρικ 2, Λοτζέσκι 10 (1), Καλάθης 6 (1), Μήτογλου 5