Πάρτι της Νιούκαστλ επί της Τσέλσι, στην τετράδα η Λίβερπουλ

Για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ , η Νιούκαστλ έκανε πλάκα στην Τσέλσι στο «Σαιντ Τζέιμς Παρκ» νικώντας την με   . Οι Λονδρέζοι βλέπουν Γιουρόπα Λιγκ και εναποθέτουν στο σώσιμο τις χρόνιας στο τελικό του FA Cup με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στην τετράδα η Λίβερπουλ καθως έσβησε την Μπραϊτον με 4-0 . Νικη για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 την Γουότφορντ. Νικη με 0-1 η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Σαουθάμπτον.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νιούκαστλ είχε την κατοχή της μπάλας και πολιορκούσε την εστία του Κουρτουά που ήταν ο μονός παίκτης που έπαιζε στην νωχελική Τσέλσι. Οι «ανθρακωρύχοι» έκαναν την πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ των «Μπλε» στο 9΄με την οβίδα του Σέλβι αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα Ντιαμέ απείλησε εκ νέου τον Βέλγο τερματοφύλακα που κράτησε το 0-0.  Στο 20΄ Ρίτσι γύρισε και παραλίγο ο Καντέ να πετύχει το αυτογκόλ ο Κουρτουά ήταν παρόν. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ που είχε πατήσει γκάζι ξανααπείλησε με το άστοχο σουτ του Ντιαμέ. Το 1-0 το σημείωσε ο Γκέιλ στο 23΄ έπειτα την σέντρα του Ρίτσι την κεφαλιά του Μερφι και την ασταθείς απόκρουση του Κουρτουά . Το σφύριγμα του ημίχρονου βρήκε τις καρακάξες να έχουν την φάσεις ,ενώ οι Λονδρέζοι δεν είχαν ούτε μίση προσπάθεια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κοντε έδειξε ότι είναι στο γήπεδο με τους Ζιρού και Ρος Μπάρκλεϊ αλλά ήταν άτυχη. Αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που διεύρυναν το σκορ σε 2-0 με δράστη τον  Αγιόθε Πέρεθ στο 59΄, με την Τσέλσι να απάντα με τον επικίνδυνο σουτ του Ρος Μπάρκλεϊ αλλά Ντουμπράφκα ήταν σε εγρήγορση. Το 3-0 το σημείωσε ο Αγιόθε Πέρεθ στο 63΄ με πλασέ έπειτα από φάουλ του Σέλβι. Στο 70΄ απείλησε την Νιούκαστλ ο Ζιρου αλλά ήταν άστοχος .

Η Ακίνδυνη Τσέλσι τερμάτισε στην 5η θέση, και δεν κατάφερε να πετύχει γκολ στην επικίνδυνη Νιούκαστλ που τερμάτισε στην 10η θέση της φετινής Πρέμιερ Λιγκ .

Η Λίβερπουλ επικράτησε άνετα με 4-0 την Μπράιτον με τους ρεντς να εξασφαλίζουν θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ με το βαρύ πυροβολικό Μοχάμεντ Σαλάχ να σημειώνει το 1-0 στο 32’ έδωσε το σύνθημα των πανηγυρισμών. Αυτό το γκολ ήταν το 32 για τον Αιγύπτιο οπου εινα σε δαιμονιώδη φόρμα ενόψει του τελικού του Τσάμπιονς Λίγκ με την Ρέαλ Μαδρίτης στις 26 Μαΐου στο Κίεβο . Τα αλλά γκολ της Λίβερπουλ τα πέτυχαν οι Λόβρεν στο 40’, Σολάνκε στο 63’ και Ρόμπερτσον στο 85’.

H Μάντσεστερ Σίτι με το γκολ στις καθυστερήσεις από τον  Γκαμπριέλ Ζεζούς τερμάτισε στο βαθμολιγικό πίνακα με 100 βαθμούς κάνοντας ρεκόρ και ξεπέρασε την Τότεναμ της σεζόν 1960-61 καθως έχει 32 νίκες.

Στο τελευταίο παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο της Άρσεναλ, η ομάδα του Αλσατού πήρε την νικη με  0-1 επί της Χάντερσφιλντ με δράστη τον  Ομπαμεγιάνγκ στο 38΄.  Οι  «κανονιέρηδες» βλέπουν Γιουρόπα Λίγκ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Γουότφορντ  στο «Ολντ Τράφορντ». Οι σφήκες παρέμειναν χωρίς γκολ στα τελευταία 9 εκτός έδρας παιχνίδια. Το μοναδικό τέρμα της αναμετρήσεις το σημείωσε ο Ράσφορντ στο 34΄. Για τον  Μάικλ Κάρικ ήταν το τελευταίο ο ματς με την φανέλα των «κόκκινων διαβολών»

Στο «Γουέμπλεϊ» η Τότεναμ επικράτησε με 5-4 της Λέστερ σε έναν καταπληκτικό αγώνα. Με την ομάδα του Ποκετίνο να τερματίζει  στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Οι Αλεπούδες προηγήθηκαν στο 4΄ 1-0 με τον Βάρντι για να απαντήσουν οι Λονδρέζοι στο 7΄ με τον Κέιν 1-1. Στο 17΄ ο Μαχρεζ με σουτ έδωσε το προβάδισμα για την Λέστερ 1-2. Στο 48΄ Ιχεανάτσο έδωσε αέρα δυο τερμάτων στους φιλοξενούμενους 1-3, αλλά ο Λαμέλα μείωσε σε 2-3. Το 3-3 το πέτυχε ο άτυχος Φουχς με αυτογκόλ στο 53΄. Λίγα λεπτά αργότερα Λαμέλα έκανε την ανατροπή σε 4-3. Όμως η χαρά των σπιρουνιών δεν κράτησε για πολύ διοτι Βάρντι στο 74΄ ισοφάρισε 4-4. Το τελικό 5-4 το σημείωσε ο Χάρι Κέιν στο 76΄με τον Άγγλο επιθετικό της Τότεναμ να πετυχαίνει το 30 ο γκολ στην σεζόν. Ενώ ο Βάρντι σταμάτησε στα 20 γκολ συνολικά .

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής:

Κυριακή

Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 1-2 (39′ Γουντ / 74′ Τζόσουα Κινγκ, 90’+3 Γουίλσον)

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Μπρομ 2-0 (70′ Ζαά, 78′ Φαν Άανχολτ)

Χάντερσφιλντ – Άρσεναλ 0-1 (38′ Ομπαμεγιάνγκ)

Λίβερπουλ – Μπράιτον 4-0 (26′ Σαλάχ, 40′ Λόβρεν, 53′ Σολάνκε, 85′ Ρόμπερτσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ 1-0 (34′ Ράσφορντ)

Νιούκαστλ – Τσέλσι 3-0 (23′ Γκέιλ, 59′ και 63′ Αγιόθε Πέρεθ)

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (90’+4 Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Σουόνσι – Στόουκ 1-2 (14′ Άντι Κινγκ / 31′ Εντιάιγ, 41′ Κράουτς)

Τότεναμ – Λέστερ 5-4 (7′ και 76′ Κέιν, 49′ και 60′ Λαμέλα, 53′ αυτ. Φουχς / 4′ και 73′ Βάρντι, 16′ Μαχρέζ, 47′ Ιχεανάτσο)

Γουέστ Χαμ – Έβερτον 3-1 (39′ και 82′ Λανσίνι, 63′ Αρναούτοβιτς / 74′ Νιάς)