“Πέρασε” από τη Γαλλία με εξαιρετικό μπάσκετ η ΑΕΚ

Παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ και έχοντας μια άμυνα απο “ατσάλι” η ΑΕΚ πέρασε απο την έδρα της Ορτέζ, για την 6 νίκη της και την πρωτιά στον όμιλο της μαζί με την Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Η ΑΕΚ νίκησε την Ελάν Πο-Ορτέζ στην Γαλλία με 67-79, καθαρίζοντας το ματς απο το πρώτο ημίχρονο για να φτάσει τις 6 νίκες σε 8 ματς στο BCL. Εξαιρετικοί οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου σε άμυνα και επίθεση, καθώς δεν επέτρεψαν στη γαλλική ομάδα να απειλήσει στο σκορ.

Κορυφαίοι για την Ένωση ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 14 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, όπως και ο Λάνγκφορντ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Σαντ-Ρος με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ. Ευχάριστη έκπληξη απο τον πάγκο ήταν ο Ρέι με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Για τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Κορνελιέ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ντένμον με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τις βολές του Σουπάς για το 2-0, με τον Τσάλμερς να ισοφαρίζει λίγο αργότερα με ένα δικό του ζευγάρι βολών. Ο Λανγκφορντ με σουτ δυο πόντων έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ, όμως η Ορτεζ ισοφάρισε με τον Ντέντμον. Έπειτα η ΑΕΚ έσφιξε στην άμυνα και έτρεξε ένα σερί 7-0 για το 4-11. Το σερί έσπασε ο Κορνελί με λει απ, όμως ξανά η Ένωση έτρεξε άλλο ένα σερί αυτή την φορά 9-0 (6-20). Ο Ντέντμον σκόραρε για το 8-20 και με την βολή του Κορνελί και το λει απ του Ιμπέκουε το σκορ έγινε 11-20. Η ΑΕΚ έκλεισε την περίοδο με άλλο ένα σερί 7-0 που ανέβασε την διαφορά στους 16 (11-27).

Στην δεύτερη περίοδο το τρίποντο του Χρυσικόπουλου έκανε το 11-30. Οι δυο βολές των Γάλλων διέκοψαν το σερί της Ένωσης αλλά ο Σλότερ επανέφερε την διαφορά με λει απ (13-32). Η Ορτέζ έτρεξε ένα δικό της σερί 9-0 για να ρίξει την διαφορά στους 9 (23-32). Ο Μαυροειδής με λει απ σταμάτησε το σερί των Γάλλων (23-34). Οι γηπεδούχοι έκαναν μια προσπάθεια για να μειώσουν, όμως η ΑΕΚ δεν άφησε την διαφορά να «πέσει» κάτω από τους 9 πόντους και ανέβασε την διαφορά εκ νέου στους 14 πόντους (27-41). Η ΑΕΚ συνέχισε την καλή άμυνα και έκανε το σκορ 29-46 με το γκολ-φάουλ του Σάντ-Ρος. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ματσιούλις έκαναν το 31-49, σκορ με το οποίο και οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γαλλική ομάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα καθώς έτρεξε ένα 7-0 σερί για να ρίξει την διαφορά στους 11 (38-49). Στιγμιαία ο Λάνγκφορντ διέκοψε το σερί της γηπεδούχο ομαδας όμως ξανά η Ορτέζ σκόραρε για το 42-54. Ο Χρυσικόπουλος έσβησε την προσπάθεια της γαλλικής ομάδας, καθώς με 2/2 βολές και ένα χούκ έκανε το 43-58. Στο τρίποντο των γηπεδούχων απάντησε ο Λάνγκφορντ με λει απ (46-60). Με όπλο την εξαιρετική άμυνα της η ΑΕΚ έκανε τρία κλεψίματα, επιτρέποντας της να ανεβάσει την διαφορά στους 16 (48-64). Η επιμονή της Ορτέζ δεν είχε αποτέλεσμα και έτσι η Ένωση βρέθηκε να προηγείται με 52-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε στους 20 με τα καλάθια των Σαντ-Ρος και Ρέι (52-72). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 13 με ένα σερί 10-0, όμως τα διαδοχικά καλάθια της γαλλικής ομάδας διακόπηκαν από τις βολές του Ματσιούλις (62-77). Ξανά όμως στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο του Αγιαγί η διαφορά έπεσε στους 12 (65-77). Οι βολές του Σουπάς και το λει απ του Τσάλμερς έγραψαν το τελικό σκορ 67-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79

Ορτέζ (Βιλά): Αγιαγί 5 (1), Σουπάς 8 (1/5 σουτ, 6/7 βολές), Κορνελί 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιαβαρά 2, Πουαβεγιούν, Καβαλιέρ 10 (8 ριμπάουντ), Μπρακέ 8, Ντέντμον 12 (5/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Ιμπέκουε 7 (1), Μουρ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 9 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σλότερ 4, Χρυσικόπουλος 14 (2/6 τρίποντα), Γκίκας, Στ. Γιάνκοβιτς, Κακλαμανάκης 5, Λάνγκφορντ 15 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μαυροειδής 4, Ρέι 11 (1/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα)