Πέρασε εύκολα την ΑΕΚ και πάει για την κούπα ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκες» δεν συνάντησαν αντίσταση στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, στις Σέρρες, αφού με εξαιρετική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με όπλο τα εξαιρετικά σερβίς και την κυριαρχία στο φιλέ με τα μπλοκ, επικράτησε με άνεση 3-0 κόντρα στην ΑΕΚ. Στην ουσία η Ένωση μπόρεσε να είναι ελαφρώς ανταγωνιστική μόνον στο τελευταίο σετ, ενώ συνάντησε τεράστια προβλήματα στην υποδοχή και δεν πρόβαλλαν ποτέ ουσιαστική αντίσταση. Ο Ολυμπιακός περιμένει τον νικητή του αγώνα Πανναξιακού-ΑΟ Θήρας για να σχηματιστεί το ζευγάρι του τελικού.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπόρεσε να εμφανιστεί ανταγωνιστική μέχρι το 11-11, αφού μετά οι «ερυθρόλευκες» πήραν το προβάδισμα με 15-11 αρχικά, ενώ το σερί έφτασε το 9-0, για το 20-11 για να ολοκληρωθεί το πρώτο σετ με 25-13 για τις «ερυθρόλευκες».

Η εκκίνηση του δεύτερου σετ με την ΑΕΚ να προηγείται 8-6 έδιναν την εντύπωση, πως ίσως η Ένωση θα μπορούσε να προβάλλει αντίσταση, ωστόσο μετά τα μισά του σετ και πάλι η υπεροπλία του Ολυμπιακού έδωσε την ευκαιρία να πάρει ένα προβάδισμα με 21-15, για να τελειώσει το ματς με 25-17.

Το τελευταίο σετ κρίθηκε από νωρίς με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 8-2 και να κάνει και σχετική συντήρηση δυνάμεων με την ΑΕΚ να μειώνει μέχρι το 23-20, για να τελειώνει το σετ με 25-21, που ήταν και το πιο γεμάτο στην αναμέτρηση.

Τα σετ: 25-13, 25-17, 25-21

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.), Λαμπρούση 9 (5/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Χουντ 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 75% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Α. 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου Λ. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 4 (4/20 επ.), Ζίγκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τέζα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (6/24 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Χρήστου 13 (13/29 επ., 52% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 25% υπ.), Μπελιά (λ, 46% υπ.), Εικοσπεντίδου, Ντόνα, Μπανίκα, Αντωνιάδη.