Πήγε να «αυτοκτονήσει» ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Άρη με 64-68 για την 4η αγωνιστική της Basket League κάνοντας το 4/4, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δε… βλεπόταν

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του Άρη με 64-68, αλλά η απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο προβλημάτισε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Πειραιώτες αν και προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά, είδαν τον εξαιρετικό στο δεύτερο ημίχρονο Άρη, να διεκδικεί τη νίκη στο τέλος.

Ο Βασίλης Σπανούλης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 λάθη ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών. Ο V-Span στην πρώτη περίοδο έκανε την αρχή, ώστε η ομάδα του να μπει σε θέση οδηγού, ενώ στο φινάλε του αγώνα ηρέμησε το παιχνίδι του Ολυμπιακού και σημείωσε ένα κρίσιμο καλάθι για το 62-68,

Ο Λάκι Τζόουνς ήταν ο καλύτερος παίκτες του Άρη, καθώς σημείωσε 25 πόντους, πήρε 4 ριμπάουντ κι έκανε ένα κλέψιμο. Ο Αμερικανός περιφερειακός μάλιστα στην τρίτη περίοδο είχε 5/5 τρίποντα και ηγήθηκε της αντεπίθεσης της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν τις διαθέσεις, καθώς δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Ο Σπανούλης με 7 πόντους και 1 ασίστ οδήγησε την ομάδα του γρήγορα στο +11 (2-13)), ενώ χαρακτηριστικό γεγονός για την εικόνα των ομάδων, ήταν πως στο πρώτο της α’ περιόδου ο Βαγγέλης Αγγέλου είχε “ξοδέψει” δύο τάιμ άουτ. Οι συχνές αλλαγές του Μπλατ δεν επηρέασαν τον ρυθμό του Ολυμπιακού, ο οποίος στο 7′ βρέθηκε στο +15 (6-21), ενώ στο 10′ ήταν μπροστά με 13 πόντους (12-25). Οι “κίτρινοι” στην δεύτερη βελτιώνοντας της άμυνά τους και βρίσκοντας λύσεις από τους Τζόουνς και Φλιώνη “ροκάνισαν” την διαφορά. Οι γηπεδούχοι μάλιστα στο 16′ κατέβασαν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (26-35), αλλά άμεσα ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού. Ο Σπανούλης οργάνωσε το παιχνίδι της ομάδας του, οι ΛεΝτέι και Βεζένκοβ ανέλαβαν τον ρόλο του εκτελεστή και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας σε απόσταση 16 πόντων (28-44) τον Άρη.

Ο Γουίλιαμς-Γκος σημείωσε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο κι έστειλε την ομάδα του στο +18 (28-46), αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο Τζόουνς στην τρίτη περίοδο πήρε… φωτιά, καθώς είχε 5/5 σουτ τριών πόντων. Ο Αμερικανός περιφερειακός βέβαια στο 26′ δεν συγκράτησε τα νεύρα του, έσπρωξε τον Τίμα και χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και από τον Μποχωρίδη που οργάνωσε το παιχνίδι τους, περιόρισαν την δράση του Σπανούλη, ο ΜακΓκί φόρτωσε με 4 φάουλ τον Μιλουτίνοβ κι έφτασαν ως το -8 (40-48, 24′). Η συμπλήρωση των ομάδων βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 9 πόντους (47-56), αλλά τις ομάδες να έχουν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς.

Οι ερυθρόλευκοι στην αρχή της τέταρτης περιόδου ακούμπησαν την μπάλα στον Πρίντεζη και έλυσαν εν μέρει τα επιθετικά τους προβλήματα, καθώς προηγήθηκαν με 49-60 στο 32′. Ο Άρης, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι “κίτρινοι” παρότι είχαν κάποιες άσχημες επιλογές στην επίθεση, βασιζόμενοι στην άμυνά τους έμειναν “μέσα” στο παιχνίδι και και στο 37′ μείωσαν σε 60-65 με τους Κάιζερ και Χάρις, ενώ στο 38′ ο Μπελ με διπλή προσπάθεια έγραψε το 62-66. Ο Σπανούλης με ένα από τα γνωστά καλάθια του έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6 (62-68), αλλά ο Φλιώνης απάντησε για το 64-68 (38:52). Αυτό μάλιστα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Τουπάν πάτησε γραμμή και ο Τζόουνς δεν κατάφερε να σκοράρει με λέι απ, ενώ ακολούθησαν άστοχα τρίποντα των Μάντζαρη και Φλιώνη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  12-25, 28-44, 47-56, 64-68

ΑΡΗΣ (ΑΓΓΕΛΟΥ):  Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκί 4 (2/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπελ 4, Χάρις 2, Νταλό 7, Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7 , Χρηστίδης, Τζόουνς 25 (6/11 τρίποντα), Κάιζερ 6 (1), Αγγέλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΛΑΤ): Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σπανούλης 11 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 4, Παπανικολάου 7, Γουίλιαμς-Γκος 8, Πρίντεζης 11 (6 ριμπάουντ), Μπόγρης, Μάντζαρης 4, Τουπάν 3 (1), Τίμα 3, ΛεΝτέι 10.